Viburnum lantana

Viburnum lantana
Viburnum lantana
kalina tušalaj
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 2   (do -45°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Kalina tušalaj, či po staru tušalaj chlupatý, je náš domácí druh kaliny, která má svou domovinu po celé Evropě až k hornatým oblastem severní Afriky a jihovýchodní Asie. Jedná se o velmi odolný a bujně rostoucí keř či nízký strom, jehož anglické jméno je ‚Pocestný strom‘. Zřejmě proto, že se odedávna přirozeně vyskytovala podél cest, kde nevyžadovala žádnou péči a kde dobře rostla díky plnému slunci a nevyžadovala větší zálivku, než kolik nabídl občasný déšť. Kromě cest ji najdete hlavně ve světlých doubravách ve společenství šípků, dřišťálů a podobných, na vodu nenáročných dřevin.

Vyznačuje se nápadně tuhými, široce oválnými, jemně plstnatými listy o délce 6-12 cm. Jsou opadavé, středně zelené a na podzim se zpravidla barví do šarlatově červené či lehce vínové. Od května do června bohatě kvete až 10 cm širokými okolíky složenými z bílých, silně voňavých květů, po kterých koncem léta následují velmi atraktivní, lesklé plody červené barvy po dobu asi jednoho měsíce, než se zbarví do černa. Nejsou jedovaté a poskytují bohatou potravu pro ptactvo stejně jako květy pro včely a jiný hmyz.

Roste rychle a tvoří pevné, vzpřímené, rovněž mírně plstnaté pruty, které později zahušťuje. Tvar keře je rozprostřeně kulovitý a výška dospělých rostlin bez střihu může dosáhnout až 5 metrů, proto se v zahradách často zkracuje. Jakýkoli řez provádějte okamžitě po odkvětu. Připravíte se o plody, ale nikoli o květy, což by se určitě stalo, kdybyste ji řezali až zjara. Můžete jej prořezat i po zčernání plodů, ale tehdy už riskujete omezení tvorby květů pro nadcházející jaro, pokud by podzim nebyl dostatečný teplý a dlouhý. Keř při dobré údržbě vytvoří krásný solitér v jakékoli okrasné zahradě. Často se využívá do volně rostoucích živých plotů, ekozahrad, lesoparků i veřejné zeleně.

Kalina tušalaj dává přednost plnému slunci či mírnému polostínu, středně živné až chudé, dobře odvodněné zemi. Je přirozeně zvyklá spíše na alkalické (zásadité) podloží, ale přizpůsobí se i lehce kyselé půdě. Pouze nemá ráda přemíru vody. Silně mrazuvzdorná až do cca -44 °C.

Poslední revize 19-01-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Viburnum opulus (syn. 'Sterile') 'ROSEUM'
Viburnum x rhytidophylloides 'HOLLAND'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.