Viburnum trilobum (Viburnum opulus var. americanum) 'ALFREDO'

Viburnum trilobum (Viburnum opulus var. americanum)
Viburnum trilobum (Viburnum opulus var. americanum) 'ALFREDO'
kalina klikvová
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-2.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled foto
Kalina klikvová je vysoce otužilý druh kaliny původem ze severovýchodní části Severní Ameriky, kde volně roste v Kanadě v oblastech od Newfoundlandu až po Britskou Kolumbii a v USA od státu Washington až k severu Virginie. Je blízce příbuzná s evropskou kalinou obecnou a existují domněnky, že se prapůvodně jednalo o jeden druh ještě před rozdělením kontinentů. Botanický druh je velký keř vhodný do parků, remízků a přírodních jedlých zahrad (ekozahrad), neboť jeho bobule se používají jako náhražka brusinek. Existují i odrůdy menšího vzrůstu.

Alfredo je jednou z menších a velmi pěkných odrůd kaliny klikvové. Pochází z USA, kde ji ve školce Bailey Nursery v Minnesotě selektoval Alfredo Garcia. Nese atraktivní, opadavé, javorům podobné, trojlaločné, při okrajích pilovité listy, které jsou měkce zelené v sezóně a zářivě červené až vínové na podzim. Jsou výrazně drobnější než na botanickém druhu a krásně zaplňují keř. Koncem jara vykvétají zploštělé okolíky složené z bílých květů. Centrální květy jsou drobnější a fertilní a okrajové jsou větší a sterilní.

Rostlina je samosprašná a na konci léta produkuje velké množství lesklých, zářivě červených, jedlých bobulí s vysokým obsahem pektinu a vitamínu C. Mají nakyslou a lehce svíravou chuť podobně jako brusinky a totožné využití, ale plody očekávejte o něco později, protože odrůda Alfredo kvete bohatě až v pozdějším věku.

Roste středně rychle, asi 30 cm za rok a tvoří husté, pěkně větvené, vzpřímené keře zaplněné již od země, takže nevyžaduje přední linii jiných rostlin na zakrytí spodních partií. Využívá se jako menší solitéra v malých zahradách nebo do neformálních živých plotů a do záhonů s opadavými keři. Její listy jsou pochoutkou pro larvy bázlivce kalinového, které dokážou keř esteticky znehodnotit ještě před létem. Doporučujeme sledovat listy od května do června, kdy jsou nejchutnější a v případě potřeby keř ošetřit. Fungují i preventivní ekologické prostředky, díky nimž budou listy produkovat repelentní látky.

Kalina klikvová dává přednost plnému slunci či mírnému polostínu, středně živné až chudé půdě, která nebude rychle vysychat. Je přirozeně zvyklá spíše na vlhčí podmínky a jakmile zakoření, zvládne i dočasné podmáčení, ale dlouhotrvající sucho se podepíše na jejích měkkých listech. Alfredo si drží pěkný tvar i bez stříhání, ale lze prořezávat. Můžete ji silně prořezat koncem zimy pro zmlazení, ale ten rok téměř nepokvete, nebo okamžitě po odkvětu lehce vytvarovat – neřezat více než o jednu třetinu. Sice se připravíte o plody, ale zajistíte si pěknější keř na dalších několik let. Je silně mrazuvzdorná až do min -42 °C a lze pěstovat i ve větších venkovních nádobách.

Poslední revize 31-01-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Viburnum opulus 'COMPACTUM'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.