Betula pendula (syn. Betula alba) 'KARACA'

Betula pendula (syn. Betula alba)
Betula pendula (syn. Betula alba) 'KARACA'
bříza bílá, bříza bělokorá, bříza bradavičnatá
VZRŮST vyšší keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 2   (do -45°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Základní (botanický) druh břízy bílé je vysoký strom dosahující v dospělosti výšky přes dvacet metrů. Jeho nejdůležitějším znakem je jasně bílá borka, která se odlupuje v tenkých vrstvách, a nepravidelné zebrování v antracitově šedé až černé barvě. Její druhové jméno pendula možná trochu mate, protože znamená převislá, ale u tohoto druhu jsou převislé jen měkké a tenké konce větví. Existuje mnoho atraktivních odrůd, které se liší vzrůstem, tvarem či barvou listů.

Karaca je maďarská odrůda břízy bílé, která vznikla mutací botanického druhu a nalezl jí Dr. László Orlóci. Evropský patent č. 16702 vyšel v roce 2006. Jedná se o pomalu rostoucí odrůdu s nadmíru jemnými listy. Jsou opadavé, svěže zelené, hluboce vykrajované, že vypadají až jako třásnité. Větvení je husté a s terminálem svírá úhel přibližně 70°, ale konce větví se malebně svěšují, čímž nabývá charakter jemného závoje.

Díky svému nadýchanému charakteru jí využijete kdekoli pro zjemnění stávající kompozice, bude vypadat krásně v prérijním aranžmá a své místo si najde i třeba i v japonské zahradě. Lze jakkoli řezat a tvarovat, ideálně koncem zimy.

Bříza snáší jakoukoli půdu, má ráda vlhko, ale jakmile dobře zakoření, výborně přežije i suchá léta. Mladé rostliny v květináčích mohou být citlivé na přelití. Pěstujte ji přednostně na plném slunci nebo jen v lehkém polostínu. Je plně mrazuvzdorná do cca -45°C.

Poslední revize 07-03-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Alnus glutinosa 'IMPERIALIS'
Rhamnus frangula  'ASPLENIIFOLIA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.