Rhododendron stenopetalum 'Azaare02' STARSTYLE™ LILAC

Rhododendron stenopetalum 'Azaare02'
Rhododendron stenopetalum 'Azaare02' STARSTYLE™ LILAC
dřevitá azalka
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ lila až purpurová
DOBA KVETENÍ květen
NÁROKY NA SLUNCE polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 6b   (do -21°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Rododendrony, azalky a mamoty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Rhododendron stenopetalum je ojedinělý druh stálezelené až polo-opadavé azalky s tenkými listy a ještě tenčími okvětními plátky, díky čemuž se v angličtině nazývá pavoučí azalea. Pochází z japonských ostrovů Honshu a Shikoku. Nejstarší pěstovanou odrůdou je Linearifolium, ale začátkem nového tisíciletí zahradnický svět získává další atraktivní odrůdy s různě vybarvenými listy a odlišným habitem.

Sérii azalek StarStyle™, která doposud čítá 3 barvy – bílou, ostře růžovou a lila, šlechtí Hilde a Matthijs Barendse z nizozemské školky Kwekerij Arends z Paterswolde. Vyznačují se unikátními okvětními plátky, které jsou tenoučké, jako by byly rozstříhané do uzoučkých proužků a květ díky nim vypadá jako hvězda. StarStyle™ Lilac nese květy lila fialové, vykvétají v květnu na 2-3 týdny a umí remontovat (kvést podruhé) na konci léta.

Listy jsou podlouhlé, rovněž úzké, tmavě zelené, spíše matné, jemně choupkaté a od zimy do konce jara mají temně vínové tóny. Během mírných zim zůstávají pěkné až do jara, po horší zimě uschnou, opadají a po odkvětu si rostlina vytvoří nové. Rostlina tvoří nízké, husté keře a roste pomalu, pouze cca 10-20 cm za rok. Pokud některé větvičky přerostou a vytvoří nehezká tykadla, není problém je po odkvětu odstřihnout hlouběji v keři a keř se tak pěkněji vytvaruje. Větvičky jsou křehké a v zahradách, které často navštěvují kočky, se vyplatilo omezit jejich poničení vertikálně zapíchanými dřevěnými špejlemi kolem keře, nebo jej umístit do hustého zápoje tak, aby s němu jednoduše nedostaly.

Polo-opadavé azalky jsou vřesovištní rostliny, které podobně jako ty japonské preferují polostín raději než plné slunce a neustále vlhkou, kyselou zem. Zvyknou si i na občasné vyschnutí v letních měsících, ale jejich listy budou slabé a náchylnější k plísním. Pokud na listech najdete flíčky, nebo se list začne nepřirozeně kroutit či ztrácet barvu, bez prodlení použijte některý vhodný fungicid. Většinou stačí 1-2 postřiky, aby rostlina zůstala až do opadání krásná a zdravá. Azalky se nestříhají. Pouze pokud potřebujete vytvarovat nebo zmladit keř, učiňte tak co nejdříve na jaře, aby si stačila udělat nové výhony, na jejichž koncích budou květová poupata na příští rok. Obráží spolehlivě. Mají množství povrchových kořenů, kterými čerpají vláhu a živiny. Dopřejte jim při sázení lehkou, propustnou zem s rašelinou, nevápněným kompostem a listovkou. Mrazuvzdornost ještě nebyla vyzkoušena do všech extrémů, ale zatím je ověřená do -20 °C.

Poslední revize 27-05-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Rhododendron stenopetalum 'Azaare02' výška 20-30 cm, šířka 30-40 cm
De Luxe
CHLUMEC POŠTOU
Rhododendron stenopetalum 'Azaare02' výška 20-30 cm, šířka 30-40 cm
De Luxe
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Rhododendron stenopetalum 'SCHÖNBRUNN'
Rhododendron stenopetalum  'LINEARIFOLIUM'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.