Delosperma SUNTROPICS® 'COPPER'

Delosperma SUNTROPICS®
Delosperma SUNTROPICS® 'COPPER'
kosmatec
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.1-0.1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ zlatá až oranžová
DOBA KVETENÍ květen - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Kosmatec je nádherně kvetoucí skalková rostlina pocházející z Jižní Afriky. Poznáte jej podle tučných listů a přísně plazivého růstu, který zajistí pestrobarevné koberce sedmikráskově tvarovaných květů na těch nejsušších a sluncem spalovaných místech. Jeho listy jsou jako u pravého sukulentu plné vody, takže je zřejmé, že vodu umí zadržet a nevyžaduje ji v zálivce. Listy jsou neopadavé.

Copper je skvostná odrůda kosmatce ze série SUNTROPICS®, kterou představila společnost Volmary roku 2022. Nese velké, sytě zlaté květy s jantarově oranžovými až měděně červenými konci. Tak teplý odstín a zároveň velké květy jsme na kosmatci ještě nezaznamenali. Navíc má prodlouženou dobu kvetení – vykvétá již od prvních horkých dnů května a umí sporadicky nakvétat až do srpna, podle stáří rostliny a počasí. Vykvétá výhradně za slunného počasí a jakmile se zatáhne na delší dobu, květy se zavřou. Listy jsou tučné, neopadavé, svěže zelené a místy s červeným nádechem. Rostlina se spolehlivě rozrůstá do větších koberců a lze jednou za pár let sestříhat pro zahuštění.

Zálivka je nebezpečná, jedná se o suchomilnou rostlinu, kterou jemně zalévejte jen do doby, než v zahradě zakoření. Delosperma musí mít výborně propustnou zem (typicky sukulentní směs písku/kamenné drti a substrátu či dobré zeminy) a umístění na plné slunce. Ideální do skalky, nevhodná do záhonů s těžší půdou, nebo které často zaléváte. Lze pěstovat i v nádobách, které musí mít perfektní odtok vody, ale vyžadují občasnou zálivku. Mrazuvzdornost se udává do cca -27 °C, pokud je dodržena výborná drenáž.

Poslední revize 23-06-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Delosperma congestum
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.