Aesculus x neglecta 'AUTUMN FIRE'

Aesculus x neglecta
Aesculus x neglecta 'AUTUMN FIRE'
jírovec zanedbaný
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 5-7m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 5-7m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá až oranžová až lososová
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Tento jírovec je přirozený kříženec mezi druhy a. flava a a. sylvatica. Jeho české jméno je jírovec zanedbaný nebo jírovec přehlížený a domnívám se, že ani jedno není moc pěkné, jsou až nelichotivá. Jak se k němu čeští botanici dostali? Jeho latinské jméno neglecta by se dalo nejlépe přeložit jako „bez povšimnutí“, neboť tento strom vznikl samovolně a dlouho si ho žádný z botaniků nevšiml. První strom dovezený z Francie byl poprvé popsán roku 1826, zatímco velmi podobné stromy se přirozeně (a přehlíženy) vyskytovaly v jihovýchodní části USA, kde dostaly jméno po jednom z jejich států a. georgiana. Jírovec zanedbaný je v porovnání se svým rodičem nižší strom a roste pomaleji.

Autumn Fire je atraktivní odrůda jírovce zanedbaného, která se pyšní nápadně vybarvenými listy na podzim. Jsou opadavé, velké, dlanitě dělené do 5 úzce oválných až kopinatých lístků. Zjara raší lososově růžové, v létě mají svěže zelenou barvu a na podzim se mění do zlatavě oranžové až červené barvy. Od poloviny května vykvétají krátká, převážně vzpřímená květenství složená z menších, trubkovitých květů, jež nabídnou směs bledých odstínů žluté, oranžové a lososové. Koncem léta dozrávají kulaté kapsle ukrývající kulaté, nejedlé kaštany s lesklou, temně hnědou slupkou.

Jírovec Autumn Fire roste spíše pomalu, kolem 30 cm za rok do pěkně větveného, vícekmenného stromu o výšce mezi 5 a 7 metry v dospělosti s podobnou šířkou. Koruna je široce deštníkovitá až dómovitá a velké listy zajistí neobvyklou texturu. Kvetení, přestože je ve světlých barvách, je bohaté a pravidelné a svou strukturou nabídne odlišné vzezření ve srovnání s jinými, ve stejnou dobu kvetoucími dřevinami.

Jírovec není náročný na půdní typ ani podmínky. Zasaďte jej do mírně vlhké ale dobře odvodněné země na plné slunce. Hnojení nevyžaduje. Stromovým variantám zajistěte na první 3 roky po výsadbě pevnou oporu, aby je vítr nevyvrátil. Mrazuvzdorný do cca -30 °C.

Poslední revize 27-06-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Aesculus pavia  'KOEHNEI'
Aesculus x mutabilis
Aesculus x mutabilis 'INDUTA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.