Albizia julibrissin 'ROUGE SELECTION'

Albizia julibrissin
Albizia julibrissin 'ROUGE SELECTION'
kapinice, perská akácie
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ sytě růžová
DOBA KVETENÍ červenec - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
Květy v létě
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Čeleď mimózovitých, která je nyní již moderně zařazena pod větší skupinu – čeleď bobovitých, je velmi oblíbená zejména v jižních státech, převážně díky své odolnosti vůči vysokým teplotám a suchu. Kapinice, neboli perská akácie je snad jediným dostatečně mrazuvzdorným zástupcem této čeledi, který lze od určitého stáří pěstovat i u nás. Je to poměrně rychle rostoucí, přesto nízký strom, jehož původ je patrný z názvu – Persie (dnešní Írán). Unikátní je pro naše zahrady zejména stavbou koruny a dále květy, jež jiná dřevina nenapodobí.

Rouge Selection je francouzská selekce perské akácie, velmi podobná úspěšné odrůdě Ombrella, oproti které je rychleji rostoucí, nové listy tmavší s jemně vínovým nádechem a její výška i šířka je o něco větší. Rouge Selection tvoří sytě růžové květy, které vypadají jako kulaté a chlupaté zaječí ocásky o průměru 3-5 cm a sladce voní. Poupata se začnou tvořit od začátku prázdnin a pokud je léto pěkné, teplé a slunečné, kvete minimálně až do konce srpna, někdy i o něco déle.

Listy jsou sytě zelené, několikanásobně zpeřené a připomínají kapradinu. Při rašení mají jemně vínový přeliv, ale nejsou červené – jen tlumí svěží zelenou. Na noc se vždy zavřou a ráno znovu otevřou, tak jako to umí při doteku mimóza. Olistění je husté a jemné, čímž si tato dřevina v angličtině vysloužila pojmenování hedvábný strom. Listy raší snad nejpozději ze všech listnáčů u nás – mnohdy až koncem května, tak se neděste, že vám stromek zmrznul, prostě si dává načas, ale jakmile naraší, přirůstá velmi rychle. Roste převážně do stran a tvoří malebně deštníkový tvar, tolik typický pro subtropické klima.

Pokud budete chtít kapinici tvarovat nebo krátit, udělejte to na jaře po všech mrazech a neřežte více než 1/3 větve, jinak by v ten rok nechtěla kvést. Přirozeně roste do vícekmenného keře s nepravidelně rozloženými větvemi a ploše kloboukovou korunou, ale často se roubuje na jeden kmen ve formě běžného stromu.

Potřebuje neutrální až mírně zásaditou, sluncem vyhřívanou půdu a pouze plné slunce. Zamulčování je dobré na zimu, ale v létě dá přednost i mírnému suchu v horní vrstvě země, aby se co nejvíce prohřály kořeny a lépe kvetla. V prvních 3 letech po výsadbě nenechte kořeny zarůst trávou a mějte ji zamulčovanou kůrou nebo kamínky. Má ráda chudé půdy, hnojení můžete použít pouze na podporu květu. Pokud ji budete hnojit dusíkatými hnojivy, poroste extrémně rychle, výhony nevyzrají a zmrznou. Mrazuvzdornost zatím nebyla ověřená až do hraničních teplot našeho klimatu, ale stromy se zralým dřevem dobře zvládají zimní teploty až do min. -23 °C. Silnější mrazy jsou u nás výjimečné a nárazové a většinou nedokáží zahubit celou rostlinu. Pokud větve omrznou, snadno a rychle rostlina obráží z nepoškozeného, i staršího dřeva.

Dejte si pozor na žloutnutí listů v sezóně a odumírání větví – mohlo by se jednat o vážnou chorobu fusariové vadnutí. Přečtěte si tento článek. Vřele doporučujeme váš strom každoročně preventivně ošetřit proti této půdní houbě, která se u nás bohužel často vyskytuje.

Poslední revize 23-07-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Albizia julibrissin výška kmene 150 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Albizia julibrissin výška kmene 150 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Albizia julibrissin 'Boubri'  OMBRELLA®
Albizia julibrissin 'Pos1' TROPICAL DREAM
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.