Vitex 'Bailtexone' FLIP SIDE™

Vitex 'Bailtexone'
Vitex 'Bailtexone' FLIP SIDE™
drmek
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-2.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ ++kombinovaná:zelená a purpurová a fialová
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ fialová
DOBA KVETENÍ srpen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 7   (do -18°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Drmek je překvapivě celkem rozsáhlý rod čítající asi 250 druhů, ale díky jejich vesměs tropickému původu je pochopitelné, že o nich víme málo. Přesto pár z nich rozhodně stojí za objevení i u nás a k nim patří drmek obecný, jehož latinské jméno obsahuje pomlčku, to je frajeřina, co? Lidově se mu říkalo mnišský pepř. Pochází z široké oblasti od Středozemí až do Střední Asie a velkým štěstím je fakt, že je dostatečně otužilý i pro pěstování u nás. Vedle jeho estetické hodnoty se patří zmínit i jeho léčivé účinky a v homeopatii se považuje za jedno z nejsilnějších léčiv na ženské obtíže.

FLIP SIDE™ je okázalá odrůda hybridního drmku, kterou vytvořil roku 2012 americký botanik Michael Dirr ve spolupráci s dalšími dvěma šlechtiteli Rhondou Helvick a Orenem McBee ze školky Bailey Nurseries ve Watkinsvillu v Georgii. Jedná se o křížence mezi nemrazuvzdorným vitexem trifolia Purpurea s trojčetnými listy a fialovou barvou spodků listů a velmi odolným botanickým druhem vitex agnus-castus. Výsledkem je atraktivně zbarvený keř s prohloubenou mrazuvzdorností a kvetením ve druhé polovině léta. Odrůda je chráněna patenty PP30283 (USA – 2019) a 61733 (Evropa – 2022).

Drmek FLIP SIDE™ nese opadavé, matné listy olivově zelené barvy svrchu a výrazně fialové na spodní straně, odtud i jeho jméno (angl. flip = otočit). Listy jsou dlanitě tvarované a složené ze tří až pěti lístků a mají příjemnou a poměrně silnou vůni už při pouhém pohlazení. Vůně je tabákově kouřová až středomořsky kořenitá. V polovině léta se vytvářejí vzpřímené, vrcholové hrozny s drobnými, levandulově fialovými kvítky s bílým hrdlem. Jsou medonosné a mírně voňavé. Květenství jsou kratší než u drmku obecného, jsou asi 12-15 cm dlouhá, přesto dostatečně nápadná, jakmile keř dobře zakoření (během cca 3 let). FLIP SIDE™ tvoří středně vysoký, mírně rozložitý keř o výšce kolem dvou metrů a o něco větší šířce.

Mě na tomto keři fascinuje úplně všechno, krom impozantního kvetení zejména jeho úhledná stavba, která nabídne atraktivní olistění na elegantně vystavěném keři již od jara, podobně jako na radikálně zmlazených komulích (motýlích keřích). Dramaticky dělené a přišpičatělé listy drmku dodávají exotický charakter a protože jsou téměř vždy zdravé a bez nemocí, celá rostlina působí od jara až do opadu listů svěže a bezvadně. I přes množství listů keř stále působí lehce a nadýchaně, takže zjemní kompozice s tvrdolistými, stálezelenými rostlinami typickými pro středozemní zahrady.

Drmek roste rychle a pokud jej pěstujete jako hustý keř, doporučujeme jej každoročně zjara po mrazech zmladit zpětným řezem (odstranit až 80% délky loňských větví). Nebo si můžete navodit atmosféru Středozemí jeho modelací do formy vícekmene s bohatou a kvetoucí korunou. K tomu potřebujete již starší rostlinu, kterou necháte růst do výšky, zvolíte si 3-5 silných větví, ze kterých budete pravidelně odstraňovat postranní větvičky a v případě potřeby zjara korunu pouze lehce sestříháte do tvaru.

Doporučujeme najít mu chráněné místo a pěstovat pouze na plném slunci. Lépe bude prosperovat ve výhřevné, třeba i sušší půdě než s kořeny v chladné a neustále vlhké zemi. Není náročný na typ půdy, pouze musí být dobře propustná. Hnojení nevyžaduje. Hranice jeho mrazuvzdornosti se mírně liší dle odrůdy a FLIP SIDE™ je zatím vyzkoušen pouze do -18 °C ve dřevě a probíhá testování pro nižší zeimní teploty. Po zásahu silnějších mrazů se většinou každý drmek chová jako dřevnatá trvalka, kdy zjara raší ze spodních nepoškozených bází nebo z kořenů.

Poslední revize 09-09-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Vitex 'Bailtexone'
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Vitex 'Bailtexone'
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Vitex agnus-castus 'Piivac-I' DELTA BLUES™
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.