Lagerstroemia indica RHAPSODY IN BLUE

Lagerstroemia indica
Lagerstroemia indica RHAPSODY IN BLUE
lagerstrémie indická, pukol
VZRŮST vyšší keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:vínová a zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ purpurová
DOBA KVETENÍ srpen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Lagerstrémie je rostlina původem z mírných až tropických oblastí od Asie až po Austrálii a paradoxně ta nejrozšířenější l. indica pochází z Číny, odkud byla v 18.století rozšířena do USA a Spojeného království. Původní botanický druh tohoto taxonu je poněkud choulostivý a nepříliš vzhledný, ale šlechtitelé za mnoho desetiletí přišli s mnoha kultivary, kde zejména mezidruhovým křížením s l. speciosa či l. fauriei docílili nejenom krásných květů a kompaktních, hustých rostlin, ale – a to je zejména pro nás důležité – dalším křížením a selekcí mezi těmito již hotovými odrůdami nabídli i několik zatím málo kousků, které snesou i chladné zimy a nejenom že nezmrznou, ale i stihnou v létě vykvést.

Američan Carl Whitcomb patří mezi významné šlechtitele lagerstrémií s výjimečnými vlastnostmi, z nichž my oceníme zejména prohloubenou mrazuvzdornost. Vlastní a pracuje ve výzkumné stanici Lacebark Inc. ve městě Stillwater v Oklahomě, jehož klimatická zóna je shodná s Prahou či jihomoravským krajem (7a), což pro naše podnebí skýtá velký potenciál. Šlechtěním lagerstrémií se zabývá již přes 40 let a jeho úplně první patentovaný úspěch pojmenovaný Whit I pochází z roku 1996. Vytvořil sérii nazvanou Oklahoma Tough® (‚Oklahomští tvrďáci‘), kterou manifestuje odolnost jeho rostlin mnohdy až do -25 °C. Nekříží mezi sebou výlučně hybridní odrůdy, ale většinou osvědčené odrůdy botanického druhu l. indica a používá ethylester kyseliny methansulfonové (EMS), který umí proniknout do DNA a působit mutace, jejichž výsledkem jsou významné změny vlastností u nově vzniklých rostlin. Carl Whitcomb se zaměřil na selekci takových, kde bylo kromě vylepšených estetických vlastností dosaženo lepšího zdraví a sterility, která zajistila opakované kvetení, aniž by se rostlina vysilovala produkcí semen.

RHAPSODY IN BLUE je atraktivní odrůda lagerstrémie z roku 2022 ze série Play It Again®, která zahrnuje odrůdy s dvojím kvetením na stejné květové latě a v několika případech jako bonus tmavé listy. RHAPSODY IN BLUE nese sytě purpurové květy s fialovým nádechem na pozadí temně zelených listů, jež směrem vzhůru nabírají tmavě vínový odstín. Pro sytost barvy je naprosto nezbytné plné slunce a teplá poloha. Květy jsou uspořádané ve vzpřímených latách o délce 8-12 cm, ve středoevropských podmínkách se objevují podle kvality léta přibližně od poloviny srpna a má-li keř dostatek živin a slunečné a teplé počasí, během odkvétání květů z první vlny kvetení začíná na stejné latě tvořit nová poupata, čímž významně prodlouží dobu květu až do konce září či října. Opadavé listy jsou oválné, lesklé a na podzim se barví do oranžové a červené barvy a jsou odolnější padlí než listy botanického druhu. Tvoří vzpřímené keře nebo nízké stromy s hustou korunou.

Lagerstrémie rostou přirozeně jako keře trychtýřovitého tvaru a jsou nejhezčí, pokud je necháte zprvu růst bez zásahu a až po dosažení výšky kolem dvou metrů začnete odebírat postranní větve ze spodních partií, abyste vytvořili elegantní vícekmenný strom. Kmeny mají kontrastní malbu podobnou platanům, kde se střídají zemité odstíny hnědé, khaki zelené a béžové v různých sytostech. Tato kresba nejlépe vynikne mimo vegetační sezónu, kdy je keř opadaný.

Lagerstrémie v našich podmínkách rostou většinou pomalu s výjimkou několika bujnějších odrůd. Umístěte je na plné slunce – potřebují neustálý úpal a nulový stín. Půda musí být dobře odvodněná, rostlina nesmí v zimě zůstat v těžké, podmáčené zemi. Pokud bude půda mírně kyselá až kyselá, budou mít efektnější barvu podzimních listů. Bohatý mulč je na zimu nutný a v létě užitečný, neboť lagerstrémie má ráda vlhko (nikoli mokro). Letní vrstva mulče by měla být nízká, aby se prohřívala i zem. Hnojení je dobré zjara na podporu růstu (dusíkaté) a od začátku léta na podporu květů (fosforečné). RHAPSODY IN BLUE ještě nebyla vyzkoušena za silnějšího mrazu než -18 °C, ale předpokládá se odolnost podobná jako jeho rodiče, které vydržely nadzemní částí při mrazu do -20 °C, přičemž kořenová mrazuvzdornost zajišťující rychlou jarní regeneraci z kořenů či spodní báze kmene sahá až k -25 °C a rostlina stále stihne vykvést. U stromkových variant se mrazuvzdornost odvíjí od odolnosti kmene, na který byla naroubovaná odrůda – vždy sledujte název podnože (samotná l. indica má odolnost pouze do cca -17 °C).

Poslední revize 23-09-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Lagerstroemia indica výška 50-60 cm, šířka 20-30 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Lagerstroemia indica podnož indica do -17°C výška kmene 130-140 šk 20-30
De Luxe
CHLUMEC AUTEM


Podobné rostliny
Lagerstroemia 'PINK VELOUR'®
Lagerstroemia 'RHAPSODY IN PINK'
Lagerstroemia indica 'Hoch1065' 'PURPLE STAR'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.