Pseudolarix amabilis (syn. Pseudolarix kaempferi)

Pseudolarix amabilis (syn. Pseudolarix kaempferi)
Pseudolarix amabilis (syn. Pseudolarix kaempferi)
pamodřín líbezný, pamodřín Kaempferův
VZRŮST středně vysoký strom
 vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 10-20m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 6-12m
KATEGORIE LIST jehličnan opadavý
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Rod pseudolarix zahrnuje jen jediný druh pseudolarix amabilis - pamodřín líbezný, dříve nazývaný též Kaempferův (Pseudolarix kaempferi) po německém přírodovědci, lékaři a botaniku jménem Engelbert Kaempfer (1651-1716). Byl to člověk mnoha zájmů zeměpisně směřujících hlavně k Asii a nás budou přirozeně zajímat hlavně jeho botanické spády. V letech 1690 a 1691 podnikl cestu do Japonska, během které detailně popsal některé do té doby neobjevené rostliny, jež později představil s detailními kresbami v publikaci Flora Japonica. Dokážete si v dnešní digitální době, kdy každý umí udělat skvělou fotku obyčejným telefonem, takovou práci? Byl kupříkladu prvním západním člověkem, který poprvé viděl a popsal jinan dvoulaločný (ginkgo biloba), jehož semínka posbíral a přivezl zpět do Evropy a vysel je v botanické zahradě v Utrechtu. Jsme mu rovněž vděční za kamélie a rododendrony, a zejména za modřín japonský, kterého bylo od té doby vyšlechtěno a zaregistrováno přes 30 odrůd.

Pamodřín paradoxně nepatří k jeho objevům – do Evropy, konkrétně Anglie jej poprvé přivezl roku 1852 z Číny jiný věhlasný botanik Robert Fortune. Podle nalezených fosilií byl tento strom na naší planetě už v době svrchní křídy, někdy před 95 miliony lety. Chce se mi říct ten starý vtip o věku – že to bylo Mrtvé moře ještě marod, ale fakticky ještě neexistovalo, když vzniklo před „pouhými“ 3 miliony lety 😁.

Pamodřín líbezný je podobný modřínu v tom, že se jedná o opadavý jehličnan s měkkými, svěže zelenými jehlicemi. Jejich délka je dost variabilní: 3-7 cm – záleží na matečnici, čárkovité a na podzim se mění do zářivě zlatožluté, než ztmavnou do bronzové a opadají. Zejména pohled na podzimní strom bývá důvodem, proč se vysazuje, protože dokáže rozsvítit každou zahradu na samém konci sezóny.

Roste rychle, vzpřímeně a tvoří vzdušné, široce jehlancovité koruny s nápadně vodorovnými patry. Vypadá poněkud exoticky, protože jeho dlouhé jehličí je dobře vidět i zdálky a dělá nevšední efekt. Koruna je plná, ale netvoří tmavý stín, projde skrze ní dostatek světla, aby pod ní mohly růst keře či trvalky vhodné do polostínu. Díky rychlému růstu nabídne pěkné, rovné kmeny, které ve vyšším věků tvoří užší, červené brázdy a lehce se odlupující borku, podobně jako třeba metasekvoje, jejíž slídy jsou ale nápadně širší. Starší rostliny tvoří menší, světle hráškově zelené šišky, které se brzy po dozrání rozpadají.

Pamodřín roste nejlépe v hlubokých půdách neutrální až kyselé reakce s dostatkem živin a vláhou, ale bez trvalého podmáčení. Jeho statné kořeny směřují dolů, takže nenarušuje základy, zídky nebo zpevněné plochy. Miluje slunná a výhřevná stanoviště a prostor, přesto mu dělá dobře, když jej z návětrné strany chrání blízko rostoucí jiné dřeviny nebo les. Řez je vhodný jarní pro podporu větvení a letní pro tvarování. Je mrazuvzdorný přinejmenším do -34 °C, laboratorní testy prokázaly, že jeho pletivo zvládne až -45 °C, ale mladé stromy může zničit mráz o síle -35 °C.

Poslední revize 29-10-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Pseudolarix amabilis (syn. Pseudolarix kaempferi) výška 60-80 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Larix kaempferi 'DIANA'
Metasequoia glyptostroboides
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.