Chamaecyparis lawsoniana 'KARACA'

Chamaecyparis lawsoniana
Chamaecyparis lawsoniana 'KARACA'
cypřišek Lawsonův
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:žlutá a světle zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Cypřišek Lawsonův má svou domovinu v severozápadní Americe, od Oregonu až po sever Kalifornie. Byl poprvé objeven evropskými Američany poblíž Port Orfordu ve státě Oregon a prodávat se začal od roku 1854. Popsal jej skotský botanik Andrew Murray (1812-1878) a pojmenoval na počest jiného skotského botanika a obchodníka Charlesu Lawsonovi (1795-1873), který se proslavil dovozem nových rostlinných druhů z Ameriky do Británie. Jedním z jeho objevů byl i tento cypřišek. Jedná se o otužilý, neopadavý jehličnan s měkkými, šupinatými jehlicemi. Snad po celém světe v oblastech mírného klimatu se hojně vysazuje v okrasných zahradách a je oblíbený pro jeho variabilitu tvarů a barev. Milovníci jehličnanů si vybírají barevné odrůdy, které rozsvítí kompozice tmavě zelených keřů a stromů a vyjímají se i v ozdobných venkovních nádobách.

Karaca je zářivě žlutě vybarvená forma cypřišku Lawsonova s malebně převislými větevmi, které mohou připomínat odrůdu Filifera Aurea, na rozdíl od které má méně nápadně hnědočervené větvičky a tvoří výrazně delší a jemnější závoje. Mnohem silnější je jeho barva od podzimu do jara, když keř stáhne část chlorofylu do kořenů, proto se často vysazuje mezi tmavě zelené keře, kterým nabídne hlavně v období vegetačního klidů skvělý kontrast. Jehličí je šupinaté, měkké na dotek a příjemné na hlazení.

Roste středně rychle, cca 30 cm za rok a pěkně zahušťuje i bez stříhání. Nevyholuje. Přirozený tvar je široce pyramidální, ale lze stříhat – buď zjara seshora pro udržení nižšího keře s více terminály, kdy bude fungovat jako hustší podrostový keř, nebo v létě po bocích pro udržení štíhlého habitu. Odrůda získala bronzovou medaili na polské výstavě dřevin Green Is Life roku 2017.

Cypřišky nevyžadují žádnou péči. Lze je stříhat zjara nebo mírně tvarovat během léta. Jsou tolerantní vůči široké škále půdních typů, ale nejlépe jim vyhovují vlhčí, mírně kyselé půdy. Zem nesmí být podmáčená. Cypřišek Lawsonův je plně mrazuvzdorný do min. -29 °C a lze pěstovat i ve venkovním květináči na terase nebo na balkóně bez podmisky, kde bude vyžadovat občasné hnojení, až spotřebuje všechny živiny z původního balu.

Poslední revize 05-11-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Chamaecyparis lawsoniana výška 80-100 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU


Podobné rostliny
Chamaecyparis pisifera  'FILIFERA AUREA'
Chamaecyparis pisifera 'GOLDEN MOP'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.