Saxifraga cortusifolia 'SH 1919' DANCING PIXIES® TILDA

Saxifraga cortusifolia 'SH 1919'
Saxifraga cortusifolia 'SH 1919' DANCING PIXIES® TILDA
lomikámen tuholistý, lomikámen pozdní
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.1-0.2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá až růžová
DOBA KVETENÍ září - říjen
NÁROKY NA SLUNCE polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Není lomikámen jako lomikámen a divili byste se, jak se jednotlivé druhy od sebe liší. A hlavně většina z nich ani moc nevypadá jako naše známé mechové kopečky hybridního lomikamene arendsii. Lomikámen tuholistý (nebo také pozdní) patří právě k těm exotům, které byste spíš zařadili mezi bramboříky, dlužichy nebo dokonce interiérové kolopejky. Pochází z Japonska, v propustné zemi se mu daří dobře i u nás a pěstují jej většinou sběratelé, protože až donedávna se jimi šlechtitelé moc nezabývali. Až v roce 2020 představil německý šlechtitel čemeřic svou sérii DANCING PIXIES®, která obsahuje dvacet exkluzivních odrůd, až oči přecházejí. Jejich odrůdová jména jsou anglosaská ženská jména a všechna začínají písmenem T (ale nevíme proč 😊). Pojďte si nějakou vybrat!

Lomikámen TILDA je nízká trvalka ze série DANCING PIXIES® a nabízí něžné květy připomínající právě rozkvetlou jabloň. Jinými slovy květy jsou téměř bílé se světle růžovými tóny před rozvitím a zespoda okvětních plátků. Střed zdobí nápadný, žlutozelený pestík. Tilda vyniká hustotou a bohatostí kvetení a vypadá jako zmenšenina luxusní svatební kytice. Kvete až na konci léta a na podzim – od září do října, čímž rozsvítí podzimní záhony a truhlíky ve společnosti vřesů, sasanek, liriope a dalších podzimně kvetoucích rostlin vhodných do polostínu.

Jeho opadavé listy jsou velmi lesklé, tmavě olivově zelené s vínovými tóny při okrajích, okrouhlé a mělce laločnaté, připomínají listy blatouchů či dlužich a vesměs jsou ze spodní strany purpurové. I po odkvětu dokážou nabídnout pěknou kulisu a dobře se kombinují s mnoha trvalkami, neboť jsou naprosto odlišné od většiny z nich. Rostliny jsou husté a tvoří pomalu se rozrůstající půdní pokryv, jak rok za rokem zvětšují své trsy.

Lomikámen tuholistý preferuje polostinné lokality, zvládá kolem 4-5 hodin přímého slunečního svitu za den. Je poměrně náročný na půdu – ta musí být kyprá a živná, vlhká ale s dobrou drenáží, aby kořeny nestály ve vodě, a kyselé reakce jako pro rododendrony a azalky. Často se využívá do skalek s rozptýleným sluncem (pod stromy nebo za domem), kde je potřeba pohlídat vlhkost, aby nezasychaly. Lépe prospívá v běžných záhonech se zamulčovanými kořeny a v hustém zápoji, díky kterému nevysychá svrchní část půdy. Doporučená mrazuvzdornost je cca -23 °C.

Poslední revize 17-11-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
Chcete využít slevy pro objednávky listopad 2023 / únor 2024 ? Více informací zde.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Saxifraga cortusifolia 'SH 1919'
De Luxe
ZIMNÍ SKLAD POŠTOU


Podobné rostliny
Saxifraga cortusifolia 'SH 1934' DANCING PIXIES® TALLY
Saxifraga cortusifolia 'SH 1931' DANCING PIXIES® THEA
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.