Fagus sylvatica 'Verschuurfag1' MIDNIGHT FEATHER

Fagus sylvatica 'Verschuurfag1'
Fagus sylvatica 'Verschuurfag1' MIDNIGHT FEATHER
buk lesní
VZRŮST vyšší keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ vínová
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Buky jsou spolehlivé a otužilé stromy našeho podnebí. Není proto divu, že se s nimi setkáte na mnoha místech, a to jak v soukromých zahradách, tak i v parcích a veřejné zeleni, neboť nevyžadují žádnou následnou péči. Existuje mnoho zajímavých a výjimečných odrůd, které nejsou příliš rozšíření v prodeji a naleznete je častěji jen v arboretech. Buky poznáte podle typicky elipčitých a často velmi lesklých opadavých listů s výraznou žilnatinou. Mají několik barev a odrůdy se mohou lišit i tvarem listu.

MIDNIGHT FEATHER je unikátní holandská odrůda buku lesního s atraktivně vykrajovanými listy tmavé barvy. Jsou opadavé, lesklé, temně vínově červené a na podzim nabírají o něco zářivější barvu, než opadají. Jsou hluboce vykrajované jako některé odrůdy japonských javorů a v zahradě nabídnou jemnost a díky tmavé barvě zároveň i vítaný kontrast, pokud strom vysadíte mezi zelenolisté keře a stromky.

Roste pomalu až středně rychle do vzpřímeného, nízkého stromu s pevným terminálem a hustě kladenými větvemi od země, které případně můžete odstranit, aby vznikl klasický strom s holým kmenem a korunou. Habitus je poměrně hustý i bez stříhání. Odrůdu vyšlechtil Peter Verschuuren a evropský patent č. 56853 byl vydán roku 2021.

Buk je nenáročný na půdu, zvládá zem mírně kyselou, neutrální i mírně zásaditou a jakmile zakoření, je odolnější suchu než mnoho jiných listnáčů. Podmáčení nemá rád. Pěstuje se výhradně na plném slunci a zvládne i lehký polostín, kde listy budou mírně ztrácet barevnou sytost. Zvládá jakýkoli řez – tvarovací i hluboce zmlazovací, nejlépe koncem zimy. Nově vysazované stromy s kmenem o výšce 1,5m a vyšší je nutné na min. první 3 roky upevnit k opoře, než dobře zakoření. Plně mrazuvzdorný do cca -34 °C.

Poslední revize 17-06-2024
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Fagus sylvatica 'Verschuurfag1' výška 125-150 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Fagus sylvatica 'ROHANII'
Fagus sylvatica 'ROHAN OBELISK'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.