Asplenium scolopendrium (syn. phyllitis s.) 'ANGUSTATUM'

Asplenium scolopendrium (syn. phyllitis s.)
Asplenium scolopendrium (syn. phyllitis s.) 'ANGUSTATUM'
jelení jazyk celolistý
VZRŮST nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ světle zelená
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Kapradiny
Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
jelení jazyk celolistý je atraktivní, lehce exoticky vyhlížející stálezelená kapradina přirozeně se vyskytující v Evropě, západní Asii a v Severní Americe. Dokonce býval běžný i u nás, ale postupem doby se jeho rozšíření tak omezilo, že se dostal na seznam ohrožených druhů.

Angustatum, dříve také nazývaný Angustifolia, je úzkolistou verzí kapradiny jelení jazyk celolistý. Vyznačuje se až o polovinu užšími, protáhlými listy, díky čemuž vypadají delší. Ale nejsou, měřili jsme to. Jelení jazyk je jediná neopadavá mrazuvzdorná tzv. celokrajná kapradina vhodná pro naše klima, přestože nápadně připomíná své subtropické příbuzné z deštných pralesů. Její až 40 cm dlouhé listy nejsou dělené do drobných lístků, jež by formovaly vějíře jako na ostatních druzích, ale vytvářejí jeden velký a dlouhý, jasně zelený, lesklý list s mírně zvlněnými okraji. Tyto listy odolávají velmi silným mrazům bez poškození, proto je vyhledávanou rostlinou do stálezelených kompozic, kde vynikne mezi pierisy, drobnými pěnišníky či azalkami. Pouze za velmi mrazivého počasí listy polehají a během oblevy se opět napřímí.

Nejraději má polostinná až stinná místa s nevysychavou, chladnou půdou přednostně alkalické reakce (zásaditá půda s obsahem vápence), ale poroste spokojeně i v mírně kyselé půdě. Pouze nesnáší ostré slunce a suchou, drolivou až písčitou zem. Ve stínu dobře zvládá dočasné sucho. Vyžaduje hlubší, živné půdy, což může znít překvapivě, pokud ji v lese najdete spokojeně růst v úžlabí puklých skal a kamenů, ale ona moc dobře věděla, proč se tam usadila a co má k dispozici. Pro pěknější vzhled doporučujeme zjara všechny listy odřezat těsně nad zemí a nechat trs narašit novými, čerstvými listy. Velmi dobře reaguje na hnojení a čím více živin jí poskytnete, tím větší a silnější budou listy. Mrazuvzdorná do cca -29 °C.

Poslední revize 13-02-2010; 01-12-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Asplenium scolopendrium (syn. phyllitis s.)
Asplenium scolopendrium (syn. phyllitis s.) 'CRISPUM'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.