Parrotia persica 'VANESSA'

Parrotia persica
Parrotia persica 'VANESSA'
parotie perská
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Milovníkům méně obvyklých stromů a keřů vhodných do menších zahrad nabízíme novou odrůdu perské parotie nazvanou Vanessa.

Opadavé listy tohoto spíše sloupovitého keře jsou hladké až mírně lesklé, podobné buku, s nápadnými rýhami, které dodávají listu na plasticitě. Zjara jsou světle zelené a přes sezónu zůstávají svěží, než se na podzim změní jako mávnutím kouzelného proutku do ohnivých barev červené, oranžové a sytě žluté.

Oproti rodičovskému druhu se Vanessa vyznačuje štíhlejším a kompaktnějším růstem. Základní parotie totiž může na šířku dosáhnout až dvojnásobek své výšky. Tato kráska se však tváří, jako by držela přísnou dietu a do šířky větve příliš nerozkládá – možná i proto má jméno jako modelka.

Parotie má ráda živnou a hlubokou půdu, vlhkou ale dobře odvodněnou. Pro nejlepší barvy na podzim je dobré ji pěstovat spíše v kyselém prostředí. Není náročná na údržbu, po výsadbě kromě občasné zálivky nepotřebuje nic než obdiv. Řez není nutný, ale je možný před rašením na jaře. Plně mrazuvzdorná do cca -34°C.

Poslední revize 09-10-2008.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Parrotia persica
fagus sylvatica  'DAWYCK'
Photinia villosa var. maximowicziana
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.