Acer palmatum (Dissectum group) 'TAMUKEYAMA'

Acer palmatum (Dissectum group)
Acer palmatum (Dissectum group) 'TAMUKEYAMA'
japonský javor, javor dlanitolistý
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ vínová
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Tamukeyama je japonský javor s jemnými, hluboce vykrajovanými listy, o němž je poprvé zmínka v japonské literatuře již z roku 1710. Tato odrůda se považuje ve školkách po celém světě za jednu z nejlepších pro pěstování, protože má spolehlivé a o něco delší přírůstky než ostatní odrůdy a nové větve jsou pevné.

Tamukeyama miluje plné slunce, kde bude jeho barva nejsytější, i když je to tak trochu chameleon. Barva listů zjara je jasně rubínově červená a mění se na zářivě vínovou od května do léta. Tehdy listy svrchu keře ztmavnou do červenohnědé a uvnitř mírně zezelenají. V nejteplejších částech Evropy může dokonce zezelenat celý keř. U nás se to většinou neděje. S příchodem chladnějšího počasí na podzim se barví do svítivě červené až granátově červené barvy, která mu vydrží poměrně dlouho.

Roste do nepravidelného tvaru s kaskádovitě loženými větvemi a je možné si jej jakkoli vytvarovat. Bez řezu samovolně vytvoří lehce převislou korunu a keř či nízký stromek o výšce do 2m a šířce 3m. Pouze staleté solitéry jsou jednou tak velké.

Javory dávají přednost kyselejší půdě, vlhčí – nikoli přemokřené, propustné. Plně mrazuvzdorný do cca -27°C, starší rostliny až -29°C.

Poslední revize 06-01-2012
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Acer palmatum (Dissectum group) 'GARNET'
Sambucus nigra 'Eva' BLACK LACE®
Acer palmatum 'DISSECTUM NIGRUM'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.