Malá zahrada ve Zlivi - Realizace

Malá zahrada ve Zliviléto 2007

Vitální manželský pár ze Zlivi již procestoval kus světa. Díky svým cestám měli možnost seznámit se s množstvím stylů zahrad a mě potěšilo, že jejich přáním bylo vytvořit něco v duchu anglické zahrady, bohaté na zeleň a spoustu květů a pospojované cestičkami.

obrazek_1
Tato zahrada na začátku vypadala podobně všem, kde si majitelé neví moc rady a přímo vyzývala ke zvelebení.
obrazek_2
Pozemek měl výhodu, že dům byl poslední v řadě, takže z jedné strany byl prostornější, zatímco z druhé strany byl nalepený na sousední, což bylo potřeba trošku odstínit, aby uvnitř vznikl větší pocit soukromí, ale stále měli možnost na sebe se sousedem zamávat.
obrazek_3
Zjímavostí, kterou jsme se chystali plně využít, byla zděná stěna na západní straně, kde se nacházal starší, již nepoužívaný krb. S tou jsem měl velké plány ...
obrazek_4
Další výhodou byly 4 dřeviny, která se daly vhodně použít a začlenit je do budoucí koncepce, aniž by se museli likvidovat. Proč by taky - 2 krásné stromy a 2 menší keře: (1) smrk, (2) ambroň, (3) smrček Conica...
obrazek_5
... a poslední (4) byla zakrslá thůje. No, nejsem jejich příznivec, ale protože už byla opravdu velká a docela pěkně rostlá, ušetřil jsem jí :-)
obrazek_6
Naopak tento kout zíval prázdnotou a bylo potřeba mu najít důstojnou výplň, která bude ladit s již vzrostlými stromy po levé straně.
obrazek_7
No a takhle to dopadlo. Plocha byla vyplněná do posledního centimetru, pouze uprostřed bylo vynecháno místo pouze zakryté kůrou, kam měla v plánu paní majitelka vysazovat a každoročně obměňovat letničky.
obrazek_8
Do zahrady byly kromě 3 soliter použité rostliny střední velikosti, aby celkový rozpočet vyšel příznivě, ale rostliny už měly předpoklad k tomu se bujně rozrůst hned v dalším roce.
obrazek_9
Voilá - a tady je vidět už i úprava zdi ...
obrazek_10
... ze které vytryskl docela maličký vodopád. Krb je ten tam stejně jako dlažba kolem a naopak se v zemi objevilo malé jezírko.
obrazek_11
A protože mě vždycky zajímá, jak zahrada žije dál, navštívil jsem ji 3 roky po výsadbě a moc mě bavilo vidět, jakým životem žije. Třeba tato stěna se stala romantickým zákoutím přesně tak, jak byla plánována. Pouze vodopád majitelé nahradili malým gejzírem, jehož bublající voda dělá méně hluku.
obrazek_12
Paní domu si opravdu dává tu práci s letničkovým záhonem uprostřed, který každoročně mění podle chuti. A nejen tam - i ostatní volná místa mezi keři a stromy doplňuje drobnostmi, aby zahrada měla ten správnou kvetoucí nádheru.
obrazek_13
Správné anglické zahradě nesmí chybět i stylová lavička, takže tady je.
obrazek_14
Zahrada kypí životem, mění se barvami a její majitele těší. To nás těší dvojnásob a už se chystáme zvelebit další úhor, tak se s námi pojďte podívat na další zahradu :-)
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.