Rekonstrukce velké zahrady poblíž Českých Budějovic - Realizace

Rekonstrukce velké zahrady poblíž Českých Budějovicjaro-podzim 2011

Tato zahrada si dala načas. Už v roce 2007 nás oslovil její majitel, že by si přál vysadit nějaké přírodně vypadající dřeviny na pozemek k nově postavenému domu. Jel jsem se tam podívat. Plocha byla krásná – velká, s terénními zlomy a hned u lesa, který tvořil krásnou kulisu celé zahradě. Dal jsem několik tipů a dohodli jsme se, že jakmile se dokončí interiéry a zákazník bude mít více sil se pustit do plánování další práce = zahrady, ozve se. Jak řekl, tak i udělal. Přijel si téhož roku na podzim vybrat nějaké rostliny a měl z nich radost. Tu mu ale překazila lesní zvěř, která se po jeho pozemku dál producírovala jakoby nic, protože lesní zvěři jsou úplně putna změny v katastrálních mapách a dokud ji plot nezarazí, dál se budou živit na místech, kam chodily běžně. Takže se muselo čekat na výstavbu oplocení. A jak to tak bývá, všechno se semlelo úplně jinak a zahradu nakonec dělala firma, která měla na starosti terénní úpravy.

Až začátkem roku 2011 se na nás přišel zákazník podívat znovu, že dokončil poslední zahradní stavbu a že mu jeho zahrada připadá smutná a nevýrazná. Opět jsem se jel podívat a dal mu za pravdu. Výsadba byla provedená víceméně z těch nejběžnějších, levných rostlin, které mnohdy ani nebyly správně vysazeny a pomalu umíraly, natož aby zhodnotily poměrně zásadní investici vloženou do stavby. Pan majitel se proto rozhodl pro rázný zásah a odsouhlasil kompletní revitalizaci a doplnění nejprve svahu u taverny, která měla být v provozu celé léto, aby se mohli těšit pohledem z jejích oken. Dali jsme se do práce.

obrazek_1
Taverna byla postavena ve středozemním stylu a měla být pupkem života celé zahrady, neboť je vybavena kompletní kuchyní a velkým stolem pro mnoho hostů. Jenže cesta k ní a její okolí čítalo pouze zaplevelený svah a nulová výsadba v její blízkosti, jakoby ani do zahrady nepatřila.
obrazek_2
Přitom stavba samotná byla velice elegantní a důstojná a přimo vybízela k výsadbě rostlin, které typově ještě umocní ducha Středozemí.
obrazek_3
A zejména bylo zapotřebí zvelebit pohled z oken taverny, aby mezi předkrmem a dezertem bylo na co se dívat a kochat se.
obrazek_4
Tak jsem vzal celou práce koncepčně, aby jednotlivé části na sebe navazovaly a postupnými kroky se návštěvník dostal k taverně průchodem krásnou zahradou, která opravdu bude připomínat Středozemí. K tomu jsme použili mnoho typických a pro naše podnebí otužilých rostlin, jako jsou například velkokvětá magnólie, perská akácie (albízie), levandule a santolina a mnoho dalších nižších keřů a trvalek kvetoucích v létě.
obrazek_5
Rostliny byly pořízeny již v dobrých velikostech, aby výsledek vypadal co nejlépe bez čekání.
obrazek_6
Aby svah vypadal opravdu dobře, bylo nutné s ním nejprve něco provést. Něco zásadního. Rozhodl jsem se pro zídku obloženou ze stejných kamenů, které byly použity na tavernu, aby se materiály opakovaly. A vypadá to výborně, co říkáte?
obrazek_7
Podle mého soudu nejefektnějším klenotem taverny je sloupovitý cedr, který dokonale nahradí toskánský cypřiš, který u nás ale není mrazuvzdorný.
obrazek_8
A krásné schody svahem, jejichž okolní výsadba předtím vypadala jako 10 let zanedbaná zahrad u Šípkové Růženky rovněž potřebovala vyčistit a oživit.
obrazek_9
Kombinace kamínků a španělské piniové kůry nechala vyniknout jak krásným kvetoucím rostlinám tak i řemeslně výborně zvládnutému schodišti, které vás nyní rádo zavede za něčím dobrým k snědku uvnitř taverny.
obrazek_10
Předtím...
obrazek_11
... a potom.
obrazek_12
Škoda že v den focení dokončení nesvítilo sluníčko, aby rozzářilo všechny květy svahu.
obrazek_13
A protože zákazník byl spokojený, pokračovalo se dál. Rostliny, který byly vyjmuty jako nadbytečné ve svahu, se uplatnily v levé části taverny.
obrazek_14
A napravo od taverny si to také říkalo o nějakou výranou zeleň, o kterou se postaral portugalský vavřín(vpravo) a vonokvětka(vlevo).
obrazek_15
Postupně jsme se dohodli, že i dům trochu oživíme a to nejenom zelení. Toto je přeci příliš smutný pohled, ne?
obrazek_16
Tak se nechal vykopat žlab na výsadbu podél přední zdi domu a vysadily se rostliny stálezelené a kvetoucí, aby v každém období v roce bylo na co koukat. I tak to ale stále nebylo ono ...
obrazek_17
No jasně! Dáme na zeď opět obložení z kamenů jako na taverně. Hned to vypadá zajímavěji.
obrazek_18
obrazek_19
Následovala vstupní část, která také nevyhovovala nárokům majitele. Jeho stěžejní přání bylo "ať to kvete a je to pestré".
obrazek_20
Tak už to kvete :-)
obrazek_21
A protože to je vstupní část, tam platí i moje pravidlo vedle kvetení: ať je většina stálezelená a těší vás po celý rok.
obrazek_22
obrazek_23
obrazek_24
Pohledem na vstupní část a plot se logicky loučíme ... nebo že by jenom pro letošek? :-)
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.