Davidia involucrata 'COLUMNA'

Davidia involucrata
Davidia involucrata 'COLUMNA'
davídie listenová
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ krémová až vínová
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Rarity
náhled fotonáhled foto
Davídie listenová je impozantní strom, který je málo k vidění. Na Zemi žil již před dobou ledovou a věřilo se, že po ní vymizel. Až koncem devatenáctého století byly nalezeny nějaké exempláře v Sichuanu v Číně. V roce 1903 byla přivezena do Británie a od té doby se začala sporadicky pěstovat jako nádherná rarita ve středně velkých zahradách mírného klimatu. Roberto Gheri v italské školce Gheri Vivai Piante se již dlouhou řádku let zabývá šlechtěním této krásné dřeviny ve snaze získat menší a kompaktnější vzrůst a brzké kvetení, aby si davídie mohli užít i pěstitelé v zahradách menších rozměrů, než jsou parky a arboreta, kde byla davídie doposud k vidění. Toto vše se mu podařilo dosáhnout v případě odrůdy Columna.

Columna je sloupovitě rostoucí odrůda davídie listenové, jejíž hlavní přednostní je kompaktní a menší růst. Druhou výhodou, dost možná ještě atraktivnější, je kvetení v poměrně mladém věku. Již cca 1,5m vysoké rostliny (5-7 let staří roubovanci) mají první květy. Botanicky se jedná o kombinaci kulatého květenství uprostřed, složeného ze zelených kvítků s vínově červenými tyčinkami, obklopené nápadnými, smetanově bílými listeny různé velikosti, díky kterým se davídii také říká „kapesníkový strom“. Listy jsou široce vejčité až srdčité, výrazně pilovité při okrajích. Jsou opadavé, tmavě zelené a na podzim se barví do fantastických barev ohnivě oranžové a později temně karmínové.

Konečná výška zatím nebyla stanovena. Odhaduje se na 5-6m při třetinové šířce. Tato davídie má pěkně pevné, převážně vzpřímené větve, jež mají v mládí hladkou, lesklou, temně vínovou až hnědočervenou barvu. Potřebuje rovnoměrně vlhkou zem, bohatou na živiny a dobře odvodněnou. Jenom tak bude mít bohaté olistění a velké květy. Doporučujeme davídii pěstovat mimo průvan. Plně mrazuvzdorná do -24°C, na chráněném stanovišti zvládne i dočasné výkyvy až do -27°C.

Poslední revize 22-02-2012
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Davidia involucrata
Davidia involucrata var. vilmoriniana
Davidia involucrata (S.H.N.) 'SONOMA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.