Catalpa ovata

Catalpa ovata
Catalpa ovata
katalpa srdčitá
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 4-5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:krémová a vínová
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Katalpy se v našich zemích pěstují již po mnoho let. Základní druh, který na rozdíl od zahradních odrůd dorůstá úctyhodné velikosti, se objevuje v našich parcích snad v každém větším městě. V létě zaujme svými velkými listy a v zimě visícími plody ve tvaru dlouhých fazolí. Proto se mu v angličtině říká indiánský fazolový strom.


Katalpa srdčitá pochází z naprosto odlišného koutu světa od té trubačovité. Jejím domovem je Čína a i když je své americké příbuzné velmi podobná, přeci jenom má několik odlišností.

Katalpa srdčitá nebo také čínská nese velmi velké listy. Jsou 20-25 cm široké, po zpětném jarním řezu mohou být až dvojnásobné, opadavé, středně zelené a mají tvar širokého srdce se 2, výjimečně i 4 drobnými parůžky navíc. Jsou jemně plstnaté a při doteku mají osobité aroma podobné tabáku. Raší pozdě – někdy v polovině jara, tak nečekejte bujné olistění již v dubnu. O to větší radost vás čeká potom – díky velkým listům je strom dobře zaplněný a působí hustým dojmem.

V červnu se začnou objevovat poupata ve vzpřímených latách s temně vínovými řapíky. Otevírají se koncem června na dobu 3-4 týdnů. Mají béžovou barvu, trubkovitý tvar se zvlněnými okraji a uvnitř hrdla purpurově hnědé tečky a oranžově zlatavý jazyk. Po květech následují plody schované v úzkých, 30-40 cm dlouhých luscích.

Tato katalpa roste středně rychle do deštníkovitého tvaru, kde větve tvoří několik pater, ve kterých jako by se všechny větve snažily dosáhnout stejnou výšku a tam svorně vykvést a přinést tak co největší množství květů jako na jednom talíři. S věkem pater přibývá a katalpa roste vzhůru, čímž se tvar koruny mění na zaoblený až oválný. V dospělosti může být kolem 8m vysoká a asi 5m široká.

Katalpy jsou nenáročné na půdní typ, i když živnou půdu ocení. Nejsou vybíravé, zda kyselou nebo zásaditou, pouze jim zajistěte dobře odvodněnou a přednostně hlubší zem, aby mohly dobře kořenit. Máme zkušenost, že dokáží růst i v těžších půdách a po dobrém zakořenění zvládají i dočasné zamokření. Dobře snáší nepříznivé podmínky jako městské zadláždění a znečištěné ovzduší. Plně mrazuvzdorné do cca -28°C.

Poslední revize 03-01-2013.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Catalpa x erubescens  'PURPUREA'
Catalpa bignonioides
Clerodendrum trichotomum 'PURPLE BLAZE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.