Rhododendron stenopetalum 'SCHÖNBRUNN'

Rhododendron stenopetalum
Rhododendron stenopetalum 'SCHÖNBRUNN'
azalka dřevitá
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.8-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE polostín
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Rododendrony, azalky a mamoty
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Rhododendron stenopetalum je velmi ojedinělý druh stálezelené až polo-opadavé azalky s tenkými listy a ještě tenčími okvětními plátky, díky čemuž se v angličtině nazývá pavoučí azalea. Pochází z japonských ostrovů Honshu a Shikoku. V zahradnickém světě byla donedávná známá jen jedna odrůda Linearifolium, jejíž varianta byla objevena i v zámecké zahradě vídeňského Schönbrunnu v Rakousku a dostala název po tamním zámku.

Schönbrunn je po všech stránkách unikátní a krásná forma polo-opadavé azalky. Nese sytě růžové květy, jejichž okvětní plátky jsou tenoučké, jako by byly rozstříhané do uzoučkých proužků. Nádherně sladce voní. Kvete od konce dubna do asi poloviny května a na polostinném stanovišti se doba kvetení může až zdvojnásobit. Listy jsou stejně úzké, středně zelené, matné a na zimu jsou mírně pokroucené. Během mírných zim zůstávají pěkné až do jara, po horší zimě uschnou, opadají a po odkvětu si rostlina vytvoří nové. Roste pomalu, cca 15-20 cm za rok do miskovitě rozložitého keře. Pokud některé větvičky přerostou a vytvoří nehezká tykadla, není problém je po odkvětu odstřihnout hlouběji v keři a keř se tak pěkněji vytvaruje. Díky jemným listům keř vypadá nadýchaně a nezvykle, až exoticky.

Polo-opadavé azalky jsou vřesovištní rostliny, které podobně jako ty japonské preferují polostín raději než plné slunce a neustále vlhkou, kyselou zem. Zvyknou si i na občasné vyschnutí v letních měsících, ale jejich listy budou slabé a náchylnější k plísním. Pokud na listech najdete flíčky, nebo se list začne nepřirozeně kroutit či ztrácet barvu, bez prodlení použijte některý vhodný fungicid. Většinou stačí 1-2 postřiky, aby rostlina zůstala až do opadání krásná a zdravá. Azalky se nestříhají. Pouze pokud potřebujete vytvarovat nebo zmladit keř, učiňte tak co nejdříve na jaře, aby si stačila udělat nové výhony, na jejichž koncích budou květová poupata na příští rok. Obráží spolehlivě. Mají množství povrchových kořenů, kterými čerpají vláhu a živiny. Dopřejte jim při sázení lehkou, propustnou zem s rašelinou, nevápněným kompostem a listovkou. Mrazuvzdornost ještě nebyla vyzkoušena do všech extrémů, ale zatím je ověřená do -24°C.

Poslední revize 02-04-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Rhododendron canadense
Rhododendron stenopetalum 'Azaare02' STARSTYLE™ LILAC
Rhododendron stenopetalum  'LINEARIFOLIUM'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.