Photinia x fraseri 'FAROS RED'

Photinia x fraseri
Photinia x fraseri 'FAROS RED'
blýskavka Fraserova
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a rudá a vínová
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Blýskavka Fraserova je snad nejpopulárnější stálezelený keř s červenými listy při rašení. Jedná se o zahradního křížence japonské maminky photinia glabra a čínského tatínka photinia serratifolia. První odrůdou vzešlou z tohoto křížení byl Red Robin a po nějakém čase, který potvrdil obrovský komerční úspěch, se začaly na svět drát nové selekce s mírně odlišnými vlastnostmi a větší odolností nemocem či chladu.

Faros Red je další z řady nových blýskavek třetího tisíciletí. Je to selekce kombinující bujný růst Red Robina a kompaktní tvar a tmavší list Carré Rouge. Navíc je její odolnost mrazům ještě o pár stupníků lepší, což může v našem klimatu znamenat hodně. Zjara raší zářivě červené mladé listy, jež zůstávají vybarvené poměrně dlouho, než začátkem léta zezelenají. V polovině léta nadchází nové rašení červených listů, a když je sezóna dobrá a léto dlouhé, začátkem podzimu se nové listy ukážou potřetí, tentokrát již tmavě vínově červené a zůstanou takové po celou zimu. Jsou neopadavé, široce oválné ale o něco menší a užší, než má Red Robin, a velmi lesklé - odtud i jméno rostliny blýskavka. Starší rostliny tvoří okolíky krémově bílých květů v polovině jara.

Habitus je hustý, vzpřímený až mírně baculatý, což využijete jak v živém plotu tak i v kombinaci s jinými keři. Roste rychle. Řez je možný kdykoli od jara (po mrazech) do půlky léta. Díky výrazné barevnosti je vítaným zpestřením zelených stěn a jehličnatých zákoutí, a protože nevypadá příliš běžně, často se využívá i v exoticky laděných zahradách, kde svými vysoce lesklými a unikátně vybarvenými listy snadno evokuje pestrost deštného pralesa a tropických zahrad.

Má ráda vlhká, nikoli zamokřená stanoviště a živnou zem. Vzhledem k vysokému odparu vody z listů doporučujeme řádně zamulčovat a mladé rostliny v horkých letních měsících zalévat. Dobře zakořeněné rostliny jsou naopak velmi odolné letním vedrům. Kyselá půda zajistí sytější barvu listů, ale pro zdraví rostliny není zásadní. V zimě, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, zalévejte! Mrazuvzdorná je přinejmenším jako ostatní odrůdy do cca -24°C a možná zvládne až o 2 stupně níže. Pokud přeci jenom namrzne, radikálně sestříhejte a znovu a rychle naraší ještě do větší krásy. Není vhodná do venkovních nádob, které přes zimu zůstávají venku.

Poslední revize 16-10-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Photinia x fraseri 'Mandarino' CARRÉ ROUGE
Photinia x fraseri  'RED ROBIN'
Photinia x fraseri 'Oploo1' RED LIGHT
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.