Albizia julibrissin 'Pos1' TROPICAL DREAM

Albizia julibrissin 'Pos1'
Albizia julibrissin 'Pos1' TROPICAL DREAM
kapinice, perská akácie
VZRŮST nízký strom
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ sytě růžová
DOBA KVETENÍ červenec - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Exotika
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Čeleď mimózovitých, která je nyní již moderně zařazena pod velkou skupinu – čeleď bobovitých, je velmi oblíbená zejména v jižních státech, převážně díky své odolnosti vysokým teplotám a suchu. Kapinice, neboli perská akácie je snad jediným dostatečně mrazuvzdorným zástupcem této čeledi, který lze od určitého stáří pěstovat i u nás. Je to poměrně rychle rostoucí, přesto nízký strom, jehož původ je patrný z názvu – Persie (dnešní Írán). Unikátní je pro naše zahrady zejména stavbou koruny a dále květy, jež jiná dřevina nenapodobí.

TROPICAL DREAM je belgická odrůda kapinice od Johana Possemierse, která navzdory tomu, že existuje někdy od roku 1984, zažívá svůj obchodní úspěch teprve po roce 2015, kdy byla poprvé představena na veletrhu novinek Plantarium v nizozemském Boskoopu. Byla selektována mezi mnoha semenáčky vzešlých ze semen posbíraných poblíž Soulu v Jižní Koreji, kde je klima blíže našemu v porovnání s přirozeným místem výskytu botanického druhu.

Je ceněná pro své zářivě růžové květy, jejichž sytost připomíná odrůdu Ombrella, ale bujnější růst, čímž se více podobá základnímu druhu. Její květy vypadají jako růžové, kulaté, chlupaté zaječí ocásky o průměru 3-5 cm a sladce voní. Poupata se začnou tvořit od začátku prázdnin a pokud je léto pěkné, teplé a slunečné, kvete minimálně až do konce srpna, někdy i o něco déle.

Listy jsou sytě zelené, několikanásobně zpeřené a připomínají kapradinu. Na noc se vždy zavřou a ráno znovu otevřou (jako při doteku mimóza). Olistění je husté a jemné, čímž si tato dřevina v angličtině vysloužila pojmenování hedvábný strom. Listy raší snad nejpozději ze všech listnáčů u nás – mnohdy až koncem května, tak se neděste, že vám stromek zmrznul, prostě si dává načas, ale jakmile naraší, přirůstá velmi rychle. Roste převážně do stran a tvoří malebně deštníkový tvar, tolik typický pro subtropické klima.

Dosavadní zprávy od pěstitelů jsou velmi pozitivní, TROPICAL DREAM se společně s Evi’s Pride zatím ukazují jako nejodolnější odrůdy vůči fusariovému vadnutí, což je pro tento druh nebezpečná až fatální houbová choroba. Vřele doporučujeme přečtěte si tento článek a postupujte podle instrukcí v rámci prevence. Pokud budete chtít kapinici tvarovat nebo krátit, udělejte to na jaře po všech mrazech a neřežte více než 1/3 větve, jinak by v ten rok nechtěla kvést. Přirozeně roste do vícekmenného keře s nepravidelně rozloženými větvemi a ploše kloboukovou korunou, ale často se roubuje na jeden kmen ve formě běžného stromu.

Potřebuje neutrální až mírně zásaditou, sluncem vyhřívanou půdu a pouze plné slunce. Zamulčování je dobré na zimu, ale v létě dá přednost i mírnému suchu v horní vrstvě země, aby se co nejvíce prohřály kořeny a lépe kvetla. V prvních 3 letech po výsadbě nenechte kořeny zarůst trávou a mějte ji zamulčovanou kůrou nebo kamínky. Má ráda chudé půdy, hnojení můžete použít pouze na podporu květu. Pokud ji budete hnojit dusíkatými hnojivy, poroste extrémně rychle, výhony nevyzrají a zmrznou. Ověřená mrazuvzdornost sahá až k -25°C. Silnější mrazy jsou u nás výjimečné a nárazové a většinou nedokáží zahubit celou rostlinu. Pokud větve omrznou, snadno a rychle rostlina obráží z nepoškozeného, i staršího dřeva.

Poslední revize 24-02-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Albizia julibrissin 'Boubri' OMBRELLA®
Albizia julibrissin
Albizia julibrissin 'ERNEST WILSON'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.