Magnolia grandiflora 'SAMUEL SOMMER'

Magnolia grandiflora
Magnolia grandiflora 'SAMUEL SOMMER'
magnolie velkokvětá
VZRŮST vyšší keř
 středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ červen - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Květy v létě
Exotika
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Stálezelené magnólie patří mezi královny kvetoucích stromů. S oblibou vždy říkám, pokud chcete strom s tak nádhernými květy a listy, že si jej budete závidět sami, pořiďte magnólii velkokvětou. Vybíráme pro vás ty nejkrásnější a zároveň nejotužilejší kultivary.

Samuel Sommer je americký kultivar stálezelené velkokvěté magnólie, který roku 1961 představil Maunsell van Rensselaer (1897-1972) během svého působení jako ředitel v Saratoga Horticultural Foundation v Santa Cruz v Kalifornii. Byl členem mnoha zahradnických organizací (Santa Barbara Botanic Garden, RHS, Mexican Horticultural Society, American Association of Botanic Gardens and Arboretums) a celý svůj život zasvětil jenom rostlinám – ne tolik jejich pěstování či šlechtění, mnohem více se zasazoval o jejich zviditelňování a výběr do správných lokalit, stejně jako se podílel na výběru národních stromů pro některé státy USA. Roku 1965 ve svých 68 letech vstoupil do Horticultural Hall of Fame (Zahradnické síně slávy).

Magnólie velkokvětá Samuel Sommer se považuje za přední a důležitou odrůdu tohoto druhu v USA, přestože pochází již ze roku 1961. Během první dekády své existence kromě ukázky své krásy totiž prokázala vysokou odolnost chladu, větru i pozdním mrazům, proto je tak ceněná. Tvoří obrovské květy o rozpětí 25-35 cm, jsou smetanově bílé, mají 3 řady okvětních plátků po 4 plátcích a silně a sladce voní. Sladká a hluboká vůně s příměsí citrusů se rozvoní nejvíce v pozdním odpoledni a navečer. Střed zdobí růžové tyčinky, které brzy po rozkvětu opadají. Každý květ vydrží pouze jeden až dva dny, ale vzápětí se otevře další. Čím je rostlina starší a silnější, tím více se zkracuje prodleva mezi kvetením jednotlivých květů. Vykvétají podle počasí nejčastěji od poloviny června až do srpna, protože nekvete najednou celý strom, ale jednotlivé květy se otevírají postupně dle zralosti, což zajišťuje až 10týdenní dobu květu.

Její kožovité listy jsou neopadavé a patří k největším ze všech – měří 20-25 na délku, 10-15 na šířku, jsou sytě zelené, vysoce lesklé, nápadně žilkované svrchu, pokryté skořicově hnědým semišem zespod, široce vejčité, zakončenou výraznou špičkou a mírně prohnuté. Přestože se jedná o neopadavý druh, zejména zjara při tvorbě nových listů a poupat rostlina shazuje staré listy, které nechce nebo nezvládne živit, což se děje hlavně v prvních 2-4 letech po výsadbě, než zakoření. Roste středně rychle (30-40 cm za rok) do vystoupavého až štíhle pyramidálního tvaru a dobře se větví. Pro bohatší keř můžete mladé rostliny a dále jednou za 3-5 let po celém plášti ostříhat, nejraději koncem dubna. Květy se nachází na vrcholech vyzrálých větví (loňských), proto je možné, že v roce řezu bude kvést méně.

Velkokvětá magnólie je velmi hladová a pro sytou zeleň listů potřebuje kyselou půdu. Zejména po výsadbě potřebuje minimálně 3 roky vydatně hnojit. Vyplatila se nám kombinace mykorhizních hub ke kořenům přímo při výsadbě a pravidelné hnojení organickými hnojivy v období od začátku května až do konce července. Nesnáší podmáčení – těžkou, jílovitou zem, ale vyhovuje jí jíl ve spodních partiích půdního profilu, neboť obsahuje mnoho živin, které časem využije. Výsadbová díra by měla být dostatečně propustná, aby v ní nestála voda, jinak se utopí a shnijí jí kořeny. Pokud máte těžkou zem, pomozte si vyvýšením terénu, jak je popsáno v pokynech k výsadbě. Nemá ráda vyrušování kořenů a dupání nad nimi – pokud k ní chcete něco vysadit, udělejte to hned, protože později byste mohli její kořeny porušit. Nikdy jí nemulčujte kamenivem, vždy pouze kůrou a to v dostatečné vrstvě proti prudkým teplotním výkyvům v zimě a aby zůstala i během suchého léta ve vlhku. Pěstujte ji na plném slunci, eventuálně zimním stínu a dopřejte jí neustálé vlhko (nikoli mokro), než zakoření, což jí zabere 3 až 4 roky a zalévejte ji i v zimě, pokud nebude mrznout a nebude zmrzlá zem, ale nepodmáčejte ji. Ověřená mrazuvzdornost je -24 °C (zatím jsme neměli možnost ji testovat během silnějšího mrazu) a je spolehlivá i na větrná stanoviště.

Poslední revize 18-07-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Magnolia grandiflora 'MONT BLANC'®
Magnolia grandiflora 'EXMOUTH'
Magnolia grandiflora 'EDITH BOGUE'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.