x Cornus 'Rutgan®' STELLAR PINK®

x Cornus 'Rutgan®'
x Cornus 'Rutgan®' STELLAR PINK®
dřín, svída
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Stellar Pink® je nádherným zástupcem z řady kříženců mezi dříny květnatými cornus florida a japonskými cornus kousa. Zasloužil se o ně Elwin R.Orton, Jr. z univerzity Rutgers ve státě New Jersey, USA. Hlavním důvodem byla zřejmě rozsáhlá epidemie antraknózy v severní Americe, která ničila jak divoce rostoucí kusy, tak exempláře v zahradách. Tento kultivar pochází z nepohlavního křížení rostlin cornus kousa a cornus florida „Sweetwater“ a je odolný chorobám i škůdcům. Patentována byla v USA v roce 1988 pod číslem PP7207.

Stellar Pink® nese krásné květy již v době olistění. Pro jednoduchost budeme hovořit o květech, přestože botanicky se jedná o barevné listeny. Jsou celkem 4, široce oválné se špičkou, která se po několika dnech otáčí směrem dolů. Květ je napříč 10 cm široký a má delikátní růžový odstín, takže rozkvetlý dospělý strom vypadá jako chomáč cukrové vaty. Kvete přibližně od 3.roku věku. Květy tohoto hybridu jsou sterilní, plody tvoří velmi zřídka a nikdy nedozrají. Vykvétá ke konci května, při chladnějším jaru na začátku června, na cca 14 dnů.

Listy jsou tmavě zelené, podlouhle vejčité a přišpičatělé, nepravidelně zvlněné. Nebývají uniformně stočené směrem dolů jako u ostatních dřínů. Na podzim nabízejí spolehlivou show nápadných barev, když se zbarví do karmínově červené a sytě vínové.

Tento dřín roste rychleji než rodičovské druhy a nabízí jak výšku, tak šířku. Dá se zařadit mezi menší stromy s hustým větvením již od země. Není potřeba stříhat a když, tak pouze za účelem vytvarování nebo udržení v menší velikosti, a to vždy co nejdříve po odkvětu, aby stihl vytvořit poupata na další rok.

Pokud chcete z Vašeho dřínu udělat chloubu zahrady, zasaďte jej víceméně solitérně, aby vynikla stavba stromu a i spodní větve měly prostor, kde se plně ukáže krása četných květů. Jeho olistění je během roku natolik husté a zároveň atraktivní, že si nemusíte lámat hlavu, co vysadit za něj. Jestliže jej plánujete začlenit do skupinky spolu s dalšími dřevinami, do bezprostřední blízkosti volte menší, kompaktnější druhy. Velmi hezky pod ním působí nízké a rozložité rododendrony a jehličnany, nebo některé stálezelené půdopokryvné dřeviny.

Dříny mají rádi velmi kyselou, živnou, lehkou zem, která nebude vysychat. Neosvědčilo se je sázet do polostínu, kde by údajně měly být chráněny před vysycháním v horkém létě. Raději je řádně zamulčujte a v případě velkého sucha nezapomeňte zalít, ale rozhodně je vysazujte na plné slunce. Pokvetou bohatěji a budou hustší a zdravější. Doporučujeme používat hnojiva na tvorbu květů a zeleň listů. Nikoli na podporu rychlosti růstu. Plně mrazuvzdorné do cca -29°C.

Poslední revize 18-12-2007.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
Chcete využít slevy pro objednávky listopad 2019 / únor 2020 ? Více informací zde.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
x Cornus 'Rutgan®' STELLAR PINK® výška 60-80 cm
STANDARD
JARO 2020 -


Podobné rostliny
Cornus kousa 'PEVÉ SATOMI COMPACT'
Cornus kousa 'SATOMI'
Cornus kousa 'Rutpink' SCARLET FIRE®
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.