Cornus 'Rutgan®' STELLAR PINK®

Cornus 'Rutgan®'
Cornus 'Rutgan®' STELLAR PINK®
dřín, svída
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Stellar Pink® je nádherným zástupcem z řady kříženců mezi dříny květnatými cornus florida a japonskými cornus kousa. Zasloužil se o ně Elwin R.Orton, Jr. z univerzity Rutgers ve státě New Jersey, USA. Hlavním důvodem byla zřejmě rozsáhlá epidemie antraknózy v severní Americe, která ničila jak divoce rostoucí kusy, tak exempláře v zahradách. Tento kultivar pochází z nepohlavního křížení rostlin cornus kousa a cornus florida „Sweetwater“ a je odolný chorobám i škůdcům. Patentována byla v USA v roce 1988 pod číslem PP7207.

Stellar Pink® nese krásné květy již v době olistění. Pro jednoduchost budeme hovořit o květech, přestože botanicky se jedná o barevné listeny. Jsou celkem 4, široce oválné se špičkou, která se po několika dnech otáčí směrem dolů. Květ je napříč 10 cm široký a má delikátní růžový odstín, takže rozkvetlý dospělý strom vypadá jako chomáč cukrové vaty. Kvete přibližně od 3.roku věku. Květy tohoto hybridu jsou sterilní, plody tvoří velmi zřídka a nikdy nedozrají. Vykvétá ke konci května, při chladnějším jaru na začátku června, na cca 14 dnů.

Listy jsou tmavě zelené, podlouhle vejčité a přišpičatělé, nepravidelně zvlněné. Nebývají uniformně stočené směrem dolů jako u ostatních dřínů. Na podzim nabízejí spolehlivou show nápadných barev, když se zbarví do karmínově červené a sytě vínové.

Tento dřín roste rychleji než rodičovské druhy a nabízí jak výšku, tak šířku. Dá se zařadit mezi menší stromy s hustým větvením již od země. Není potřeba stříhat a když, tak pouze za účelem vytvarování nebo udržení v menší velikosti, a to vždy co nejdříve po odkvětu, aby stihl vytvořit poupata na další rok.

Pokud chcete z Vašeho dřínu udělat chloubu zahrady, zasaďte jej víceméně solitérně, aby vynikla stavba stromu a i spodní větve měly prostor, kde se plně ukáže krása četných květů. Jeho olistění je během roku natolik husté a zároveň atraktivní, že si nemusíte lámat hlavu, co vysadit za něj. Jestliže jej plánujete začlenit do skupinky spolu s dalšími dřevinami, do bezprostřední blízkosti volte menší, kompaktnější druhy. Velmi hezky pod ním působí nízké a rozložité rododendrony a jehličnany, nebo některé stálezelené půdopokryvné dřeviny.

Dříny mají rádi velmi kyselou, živnou, lehkou zem, která nebude vysychat. Neosvědčilo se je sázet do polostínu, kde by údajně měly být chráněny před vysycháním v horkém létě. Raději je řádně zamulčujte a v případě velkého sucha nezapomeňte zalít, ale rozhodně je vysazujte na plné slunce. Pokvetou bohatěji a budou hustší a zdravější. Doporučujeme používat hnojiva na tvorbu květů a zeleň listů. Nikoli na podporu rychlosti růstu. Plně mrazuvzdorné do cca -29°C.

Poslední revize 18-12-2007.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Cornus kousa 'PEVÉ SATOMI COMPACT'
Cornus kousa  'SATOMI'
Cornus kousa 'Rutpink' SCARLET FIRE®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.