Osmanthus fragrans f. DENTATUS

Osmanthus fragrans f.
Osmanthus fragrans f. DENTATUS
vonokvětka zoubkatá, oliva libovonná
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ říjen - listopad
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Rarity
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Rod osmanthus, česky vonokvětka přeloženo z řečtiny osme (vůně) a anthos (květ), zahrnuje asi 15-20 druhů a kultivarů, přičemž mnoho z nich je díky tvaru a tuhosti listů často zaměňováno s cesmínami. Vonokvětky mě upoutaly hned na první pohled roku 2004 a od té doby jsem se stal jejich sběratelem ještě dříve, než jsem se dočetl o jejich údajné choulostivosti pro naše podnebí. Znáte to rčení "nikdy neříkej, že to nejde, protože může přijít někdo, kdo to neví a udělá to"? Prostě jsem sázel jednu za druhou do své zahrady a sledoval jejich chování. Nejvíc dostaly zabrat během tuhé zimy 2006/2007, ale nezemřela ani jedna. Spálené listy znovu narostly, omrzlé větvičky se ostříhaly a některé jsou dnes větší než já. Navíc si všímám jejich genetické odolnosti vůči suchu, ale zde potřebuji ještě nějaký čas na rozdělení těch, které zvládnou sucho letní i zimní a které je nutné v zimě zalévat.

Botanický druh vonokvětky libovonné, nebo také olivy libovonné, je teplomilný keř, který do naší klimatické zóny nepatří. Ale stala se zvláštní věc, kterou nebyl nikdo schopen vystopovat v čase ani původu – v Itálii se kdysi zjevil keř s listy tuhými jako o. x fortunei, ale tvarovanými jako o. fragrans, který má přirozeně měkčí a zvlněný list. Byl mylně označen za o. armatus, možná to byla jeho mutace křížená s o. fragrans, to už nikdo neví, ale dodnes se v tamních školkách jako o. armatus prodává. Ale jeho habitus, klad větví, listů i květů odpovídá druhu fragrans, tak jsme ji označili jako formu dentatus (zoubkatá). A co je úplně nejlepší – výborně odolává běžným českým mrazům podobně jako o. x fortunei.

Vonokvětka zoubkatá nabízí velké, kožovité, tuhé, široce oválně kopinaté, neopadavé listy. Jsou až 16 cm dlouhé a 4-6 cm široké, středně zelené, nepříliš lesklé a při okrajích jsou jemně pilovité až celokrajné (dokonale hladké). Na jaře raší v překrásném odstínu bronzově červené až jantarově oranžové a než úplně dozrají, jsou velmi lesklé. Na slunných a teplých stanovištích od poloviny podzimu do posledních teplých dnů sezóny vykvétá množství droboučkých, sladce voňavých květů, jež jsou poslední pastvou pro včely a čmeláky. Vůně je silná, směs zralého ovoce a citrusů.

Tvoří středně velký až velký, vzpřímeně vystoupavý keř s tenčími, pružnými větvemi, kterým nevadí tíha mokrého sněhu – pod jeho váhou se ohnou a po roztátí se opět narovnají. S věkem se jeho tvar zaobluje do širokého oválu a lze jakkoli stříhat a tvarovat, nejlépe zjara po mrazech. Zde se letní, tvarovací střih nedoporučuje. Na řez reaguje dobře a vždy obráží i po razantním zásahu. Využijte ji jako solitéru nebo v kompozici s jinými stálezelenými keři. Dobře vypadá i včleněná do zelených stěn a živých plotů.

Dopřejte vonokvětce dobrou, pro sytější barvu listů kyselou, vlhčí ale nepodmáčenou zem s dostatkem živin a určitě ji bohatě zamulčujte jako ochranu proti rychlému promrzání. Pěstuje se na plném slunci nebo v polostínu. V chladnějších regionech bude ráda za umístění takové, kde na ni v zimě nesvítí přímé slunce a naopak v létě jej má dostatek. Doporučujeme vysazovat silnější rostliny a pokud po prvních zimách sluníčko popálí listy, zjara si vytvoří nové. Mrazuvzdornost je výborná do -20 °C bez poškození a při -24 °C může mít lehce dehydrované listy na osluněné části keře, ale zjara je spolehlivě obnoví. Při neobvyklém silnějším mrazu může dojít i k poškození dřeva, ale po jarním řezu výborně obráží a brzy vytvoří novou, zelenou hmotu. Netrpí na choroby, ale chutná lalokonoscům, tak bacha na něj!

Poslední revize 16-11-2019; 05-02-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Elaeagnus x ebbingei
Osmanthus x fortunei (o.aquifolium)
Prunus lusitanica 'Ybrazo1' TICO®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.