Polystichum lonchitis

Polystichum lonchitis
Polystichum lonchitis
kapradina hrálovitá
VZRŮST nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE polostín
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Kapradiny
Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Kapradina hrálovitá, v angličtině nazývaná skalní cesmínová kapradina, je efektní stálezelený druh pocházející z horských a chladných oblastí Evropy, Asie i Severní Americe – všude tam se domnívají, že jedná o jejich původní druh.

Od svých nejbližších příbuzných (p. aculeautum, p. braunii) lze snadno rozeznat tím, že má jen 1x zpeřený list, tj. centrální žebro (řapík) a kolem drobné lístečky, jež jsou bohatě pilovité při okrajích, ale již nejsou dále dělené na další lístečky. Jsou lesklé, svěže zelené až lehce nažloutlé, oválné až špičatě kopinaté a celý list bývá 30-50 cm dlouhý, ve velmi výživných půdách může výjimečně dorůst až 80 cm. Díky jednoduchému zpeření jsou listy spíše užší (cca 5-7 cm).

Kapradina hrálovitá je u nás doma a je spolehlivě stálezelená. V přírodě ji najdete na skalních výběžcích na méně osluněných místech rostoucí ze skulin a mezi kamením, kde se zachytil dostatek vláhy a její kořeny zůstávají v chladu. Nesnáší rozpálené skalky a suchá podloží. Nejlépe jí vyhovuje vápenitá (zásaditá) půda, rovnoměrné vlhko a polostinné stanoviště. Je neopadavá, ale pokud máte pocit, že trs je po zimě unavený nebo nevzhledný, všechny listy ostříhejte a nechte narašit celou rostlinu znovu novými a svěžími listy. Mrazuvzdorná do cca -40 °C.

Poslední revize: 13-12-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Polystichum aculeatum
Polystichum tsussimense
Blechnum spicant
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.