Photinia x fraseri 'DEVIL'S DREAM'

Photinia x fraseri
Photinia x fraseri 'DEVIL'S DREAM'
blýskavka Fraserova
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a rudá
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
DOBA KVETENÍ duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Blýskavka Fraserova (nebo blýskalka) je samovolný kříženec japonské maminky photinia glabra a čínského tatínka photinia serratifolia, který byl nalezen roku 1943 v americkém městě Birmingham v Alabamě. Tehdy byla nazvaná Birmigham, ale od tohoto jména se upustilo. Jedná se zřejmě o nejpopulárnější stálezelenou dřevinu využívanou jako solitérní keře a do živých plotů a stěn sloužících jako clony proti nechtěným pohledům z okolí. Jako mnoho ostatních dřevin i ona občas ráda zmutuje a pak máme na světě další zajímavou odrůdu.

Devil’s Dream je německá odrůda Fraserovy blýskavky, kterou vyšlechtil Manfred Behrens ve své školce v městečku Bad Zwischenahn ze známé zahradnické oblasti Ammerland. Jedná se o stálezelený keř, který v záplavě již existujících odrůd lze přirovnat k něčemu na pomezí velkolisté odrůdy Red Robin a kompaktní, malolisté Mandarino (Carré Rouge). Oproti první zmiňované má hustší větvení a pomalejší, převážně vzpřímený růst a oproti té druhé o něco větší listy. Ty jsou neopadavé, široce elipčité, vysoce lesklé, zjara a poté ještě jednou či dvakrát během sezóny raší zářivě vínově červené a dozrávají do temně zelené. Před zimou se mohou objevit pigmentační skvrny, které nejsou známkou nemoci. Starší rostliny se v polovině jara zdobí středně velkými, bohatými okolíky krémově bílých květů. Větvičky jsou stejně rudé jako mladé listy.

Díky menšímu vzrůstu je vhodná i do menších zahrad a na prostor náročnějších kompozic. Bohaté větvení a vzpřímený růst z ní činí ideální keř pro živé ploty. Doporučujeme sázet po 70-100 cm, ne méně, aby si za čas nepřekážely a nebraly živiny. Řezat můžete jakkoli a kdykoli od jara do poloviny léta – spolehlivě obráží i ze starého dřeva a roste rychle. Každý řez ji přiměje k tvorbě nových, červených listů, čehož se dá využít někdy i trochu záměrně, protože nově narašené barevné listy jsou nejspíš tím hlavním důvodem, proč si tuto krásku pořídit.

Blýskavka má ráda vlhká, ale nikoli zamokřená stanoviště a živnou zem. Kyselá zem zajistí sytější zeleň listů, ale není nezbytná. Vzhledem k vysokému odparu vody z listů doporučujeme řádně zamulčovat a mladým rostlinám v letních měsících dopřát zálivku navíc. Naopak jakmile dobře zakoření (1-2 roky po výsadbě), je překvapivě velmi odolná suchu, díky čemuž ji potkáte téměř na každém kroku ve Středozemí. Během suché zimy, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, ji jednou do měsíce zalijte, abyste předešli poškození listů silnějšími mrazy, pokud by neměly dostatek vody. Vyzkoušená mrazuvzdornost je do -24 °C bez poškození. Zvládne ještě o pár stupňů níže, kdy konce větví budou po silnějších mrazech dehydrované a spálené, ale po jarním ostříhání výborně regenerují ze zdravého dřeva.

Poslední revize 15-12-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Photinia x fraseri  'FAROS RED'
Photinia x fraseri 'Mandarino' CARRÉ ROUGE
Photinia x fraseri 'ROBUSTA COMPACTA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.