Prunus lusitanica 'BRENELIA'

Prunus lusitanica
Prunus lusitanica 'BRENELIA'
portugalský vavřín - STROM
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Stromy
náhled fotonáhled foto
Naše zahradnictví se specializuje na stálezelené listnáče a portugalský vavřín je jednou ze třech hlavních rostlin našeho zahradnictví. I přes svůj středozemní původ – pochází z jihozápadní Evropy – patří k našim nejoblíbenějším neopadavým a překvapivě VELMI otužilým neopadavým listnáčům.

Portugalský vavřín Brenelia je novinkovou odrůdou pro začátek jednadvacátého století. Velmi se podobá odrůdě Angustifolia, oproti které nese větší, při okrajích nápadně zvlněné listy, jejichž řapíky stejně jako nové větvičky jsou vínově červené nejenom na zimu ale i při rašení. Stavba koruny je hustá, pěkně rozvětvená a pevná. Roste do široce pyramidálního tvaru, rychleji než odrůda Angustifolia a není tak kompaktní – spíše nabídne přirozeně uvolněný habitus.

Na přelomu května a června kvete bohatě dlouhými, úzkými hrozny drobných, velmi vonných, bílých květů, z nichž se tvoří černé plody. Semínka v nezralých plodech mohou obsahovat stejnou látku jako hořké mandle, která je mírně jedovatá, ale semínka by se musela rozkousat, takže nebezpečí hrozí spíše domácímu dobytku než lidem. Miluje plné slunce, ale poroste všude. Řez není nutný, ale lze provést v dubnu nebo v polovině července.

Stromové formy stálezelených dřevin si získávají čím dál větší oblibu, neboť nabídnou stálezelené clony například naproti oknům protilehlého domu a zajištění pocitu většího soukromí ve vaší zahradě. Jako každý strom potřebuje na nejméně první tři roky upevnit do opory (trojnožky). U většiny stromů v prodeji bývá u kmene bambusová tyč, která zajišťuje rovnost kmene, ale při vyvazování do opory na zahradě se již odstraňuje.

Čím více vlhkosti – nikoli stabilního mokra, tím bohatěji poroste. Půdu potřebuje živnou, propustnou, mírně až velmi kyselou, po zakořenění snáší letní vyschnutí. Portugalský vavřín prokázal silnější mrazuvzdornost než mnohé velkolisté bobkovišně. Pokud přeci jenom v nezvykle tuhých zimách namrzne, spolehlivě obráží i ve vyšších větvích. V zimě, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, zalévejte!
Mrazuvzdorný do min. -25 °C.

Poslední revize 04-05-2015; 01-03-2022
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Prunus lusitanica obvod kmene 12-14 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Prunus lusitanica obvod kmene 12-14 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Prunus lusitanica 'ANGUSTIFOLIA'
Prunus lusitanica
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.