x Chitalpa tashkentensis 'MORNING CLOUD'

x Chitalpa tashkentensis
x Chitalpa tashkentensis 'MORNING CLOUD'
chitalpa taškentská
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:bílá a purpurová
DOBA KVETENÍ červen - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Chybí vám stromy, které kvetou v létě? A co takhle trochu exotický vzhled? V tom případě je chitalpa ideální volbou. Velmi krásný a otužilý hybrid byl vyšlechtěn r. 1964 v Uzbekistánu, odtud i jeho druhové jméno tashkentensis. Vznikl křížením pouštního chilposisu s krásnými exotickými květy a katalpy.

Květy chitalpy Morning Cloud jsou bílé s tmavě fialově vínovým žilkováním od jemně žlutého hrdla směrem ven a krajkově pokroucené na okrajích okvětních plátků. Někomu připomínají orchidej, jinému zase květy opadavých azalek. Každopádně jsou velmi podobné svému rodiči – katalpě. Mají nádhernou jemnou vůní, která láká motýly. Listy jsou trávově zelené, úzké, podobné broskvoním, cca 10-15cm dlouhé. Při silných teplotních výkyvech a vlhkém počasí zezačátku léta mohou být listy citlivé na padlí (šedobílý povlak). Pokud se tak stane, co nejdříve je ošetřete vhodným fungicidem.

Roste středně pomalu, po silném ostříhání nebo při regeneraci po silném mrazu udělá dlouhé přírůstky. Stříhat můžete na začátku jara (max. 1/3 délky větví), ale střih není potřeba. Pro bohaté kvetení potřebuje přímé slunce a teplé léto. Bez zvláštních nároků na půdu. Snáší i sucho. Morning Cloud je jeden ze dvou klonů původního křížení chitalpy a je tím méně odolným. Mrazuvzdornost se pohybuje pouze kolem -18 °C.

Poslední revize 13-08-2008; 18-07-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Chitalpa tashkentensis 'PINK DAWN'
Chitalpa tashkentensis 'SUMMER BELLS®'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.