Cornus elliptica (syn. C. angustata)

Cornus elliptica (syn. C. angustata)
Cornus elliptica (syn. C. angustata)
dřín úzkolistý, svída čínská
VZRŮST vyšší keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 7   (do -18°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Svída čínská či úzkolistá je atraktivní a doposud nepříliš pěstovaný taxon přirozeně se vyskytující v širokém pásu od jihovýchodního pobřeží Číny až po Himálaje a Nepál v nadmořských výškách od 300 do 2200 metrů. Téměř do konce 20. století se věřilo, že se jedná o stejný druh jako dřín hlavatý (c. capitata), ale studie DNA začátku nového milénia potvrdily odlišnost a ponechávají každému své jméno.

Svída čínská se od všech ostatních známých svíd liší zásadním atributem – je neopadavá. Její stálezelené listy jsou mírně kožovité, lesklé, úzce vejčité s nápadnou špičkou, většinou přivřené a svěšené jako listy hrušní, středně zelené s bronzovými tóny v sezóně a vínově červeným přelivem v zimě. Jsou drobnější než listy na opadavých svídách a významně užší, což jí dodává elegantnější charakter. Během běžných zim jsou neopadavé, po déle trvajících a silnějších mrazech mohou být zesláblé a zjara opadají a brzy je nahradí nové.

Kvetení je nejpozdnější ze všech svíd a odehrává se po dlouhé období od začátku června až do asi poloviny července. Atraktivní částí květenství jsou 4 nápadně sněhobílé listeny o rozpětí 6-8 cm vyrůstající kolem drobné hlavičky, jež skrývá pravé, miniaturní květy, z nichž se po opadání listenů tvoří malé, jedlé, růžové plody, jejichž chuť se těžko popisuje. Květů bývá mnoho a na plně olistěném keři či stromku svítí do dálky.

Svída čínská roste pomalu buď do menšího stromu nebo velkého keře. Konečná výška u nás není stanovena (vyzkoušena), ale předpokládá se kolem 5 metrů. Tvar je kuželovitý a habitus velmi hustý – pro zahuštění není potřeba stříhat. Řez je možný, ideálně okamžitě po odkvětu.

Dříny/svídy mají rády velmi kyselou, živnou, lehkou zem, která nebude vysychat. Neosvědčilo se sázet je do polostínu, kde by údajně měly být chráněny před vysycháním v horkém létě. Raději je řádně zamulčujte a v případě velkého sucha nezapomeňte zalít, ale rozhodně je vysazujte na plné slunce. Pokvetou bohatěji a budou hustší a zdravější. Pokud hnojíte, pak používejte výhradně hnojiva na tvorbu květů a zeleň listů, nikoli na podporu rychlosti růstu. U svídy čínské ještě stále probíhá testování mezní mrazuvzdornosti, prozatím zvládla mrazy o síle -17° C bez jakéhokoli poškození. Jako každá stálezelená dřevina i tato potřebuje během suchých zim občasnou zálivku během bezmrazého období.

Poslední revize 08-07-2022.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Cornus kousa 'SCHMETTERLING'
Cornus kousa var.chinensis 'CHINA GIRL'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.